Aktualizacja: 09.12.2020 14:43 Publikacja: 09.12.2020 14:32
Foto: EP, materiały prasowe
Waszczykowski, szef MSZ w latach 2015-2018, obecnie europoseł PiS w odniesieniu do doniesień, że Polska i Węgry zgodziły się wycofać weto wobec unijnego budżetu i funduszu odbudowy, pomimo że rozporządzenie wiążące wypłatę środków z UE z kryterium praworządności pozostanie niezmienne.
W ramach kompromisu do rozporządzenia mają zostać dołączone jednak wytyczne precyzujące jak zapisy rozporządzenia powinny być interpretowane.
Po burzliwym posiedzeniu Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych poparła wniosek o zgodę Sejmu na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry przed sejmową komisję śledczą ds. Pegasusa.
Zbigniew Ziobro ogłosił we wtorek wielki powrót do czynnej polityki, ale wiceprezesem PiS szybko nie zostanie. Jaka będzie jego rola w większej układance prezesa Jarosława Kaczyńskiego na wybory prezydenckie?
Stała się rzecz niezwykle smutna i niosąca daleko idące konsekwencje dla państwa polskiego i praworządności. Chodzi o bezprawny zamach na urząd Prokuratora Krajowego, który 12 stycznia został zrealizowany rękami pana ministra (Adama) Bodnara i pana premiera Donalda Tuska - mówił przed kancelarią premiera były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Mówię bez wahania, że pan premier Donald Tusk jest przestępcą - dodał. Ziobro był też pytany o stan zdrowia i powrót do życia publicznego oraz o to, czy pojawi się przed sejmową komisją ds. podsłuchów.
Dwóch członków sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa nie brało udziału w tajnej części przesłuchania byłego szefa ABW Piotra Pogonowskiego – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Dlaczego nadal nie mają dostępu do materiałów ściśle tajnych?
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Sejmowa komisja śledcza ds. tzw. afery wizowej przyjęła raport końcowy wraz z poprawkami uzupełniającymi. Do prokuratury zostanie skierowanych 11 zawiadomień, dotyczących m.in. Zbigniewa Raua, Mateusza Morawieckiego i Mariusza Kamińskiego.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Kwoty miesięcznego dofinansowania z PFRON do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami mają zostać podwyższone od lipca, a nie od stycznia 2025 roku.
Na początku grudnia minister przemysłu Marzena Czarnecka rozpocznie rozmowy z nową komisarz UE ws. notyfikacji umowy społecznej z górnikami. W grę wchodzi zgoda na dotacje do polskich kopalń rzędu kilku miliardów rocznie. Te są nadal potrzebne, aby zagwarantować dostawy surowca dla elektrowni węglowych, które są nadal potrzebne z punktu widzenia zabezpieczenia mocy do produkcji energii elektrycznej.
Do biegu o prezydenturę nie stanęli jeszcze wszyscy kandydaci. PiS liczy, że w drugiej turze większość pretendentów zaapeluje do głosowania na Karola Nawrockiego. Jak dowiaduje się „Rz”, w wyborach kandydować ma Grzegorz Braun lub Janusz Korwin-Mikke.
Polska prezydencja powinna być impulsem do zwiększenia naszego udziału w kształtowaniu Unii Europejskiej.
Zaskakując zarówno własnych obywateli, jak i światowych polityków prezydent Yoon Suk-yeol wprowadził w kraju stan wojenny.
Pieniądze, jakimi dysponują miasta, budzą zainteresowanie mieszkańców sporadycznie, przy okazji inwestycji czy konfliktowych sytuacji. Większość z nas kojarzy finanse samorządowe z podatkami ogólnymi, tylko nieliczni – z lokalnymi.
W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w Tym” Bogusław Chrabota rozmawia z Krzysztofem Strachotą, ekspertem Ośrodka Studiów Wschodnich, o sytuacji w Gruzji. Rozmowa dotyczy eskalacji protestów w Tbilisi, rosnącej roli prezydent Salome Zurabiszwili, a także wyzwań dla gruzińskiego proeuropejskiego kursu w kontekście relacji z Rosją i Unią Europejską.
Dla PiS trudniejsza byłaby sytuacja odwrotna. Koalicja Obywatelska skoncentrowana na tym, co może zaproponować Polakom, okazałaby się wymagającym rywalem. Tymczasem KO grzęźnie w pliku niejasnej proweniencji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas