W ramach konkursu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania” resort przeznaczył 40 mln zł na wsparcie 42 organizacji. Ponieważ niektóre dotacje dotyczą zakupu nieruchomości na Żoliborzu, Mokotowie i Ursynowie w Warszawie, część mediów określa sprawę jako „program willa plus”.

Opozycja krytykuje ministra Przemysława Czarnka i „rozdawanie z pieniędzy na edukację pieniędzy dla swoich działaczy partyjnych” - jak ujął Krzysztof Bosak. Lewica chce głosowania ws. wotum nieufności dla ministra, którego w obronę wzięli politycy PiS, w tym premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zapowiedział w czwartek, że zamierza podziękować Czarnkowi. Na konferencji prasowej przekonywał, że minister edukacji „stara się według jasnych i transparentnych kryteriów wspomagać organizacje pozarządowe”.

Czytaj więcej

Ministerstwo Czarnka wydaje oświadczenie ws. dotacji. Posłanki KO odpowiadają

O wynikach konkursu minister mówił w poniedziałek wieczorem w rozmowie z TVP. Podkreślił, że wśród beneficjentów nie znalazł się żaden jego znajomy, ani żadna organizacją, którą kierowałby ktokolwiek z PiS.

- Jest wiele przekłamań, jest wiele hejtu na te stowarzyszenia i fundacje, które wykonują znakomitą pracę w terenie, a które zostały obrzucone błotem w całej Polsce, które są hejtowane w mediach społecznościowych przez dwie posłanki i przez jedną stację, której przez litość nie będę wymieniał. To jest szaleństwo - powiedział Czarnek.

Minister zapowiedział, że skieruje pytania do prezydentów największych miast w sprawie kwot, za jakie wynajmują powierzchnie fundacjom lewicowym.