Informacja pojawiła się po tym, jak o locie, prawdopodobnie chińskiego, balonu szpiegowskiego nad USA poinformowali przedstawiciele amerykańskiej administracji.

Balon wykryty nad USA porusza się nad terytorium tego kraju od kilku dni. Amerykanie nie zdecydowali się na jego zestrzelenie w obawie przed zniszczeniami, jakie mogłyby spowodować jego spadające szczątki.

Czytaj więcej

Chiński balon szpiegowski lata nad USA. Jest komentarz Pekinu

Teraz resort obrony Kanady informuje, że amerykańsko-kanadyjskie Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD) "aktywnie śledzi" wykryty wcześniej balon poruszający się na dużej wysokości.

Kanadyjczycy są bezpieczni, Kanada podejmuje kroki, by zapewnić bezpieczeństwo swojej przestrzeni powietrznej

Oświadczenie resortu obrony Kanady

"Kanadyjczycy są bezpieczni, Kanada podejmuje kroki, by zapewnić bezpieczeństwo swojej przestrzeni powietrznej" - czytamy w oświadczeniu resortu obrony Kanady.

Przedstawiciele NORAD, sił zbrojnych Kanady oraz resortu obrony Kanady dokonują oceny sytuacji i pracują w bliskiej koordynacji - zapewnia kanadyjskie ministerstwo obrony.

Kanadyjski wywiad ma działać we współpracy z wywiadem USA w celu "podjęcia niezbędnych kroków mających na celu zabezpieczenie kanadyjskich informacji wrażliwych przed zagrożeniami ze strony obcych wywiadów" - czytamy w komunikacie.