Głos na Prawo i Sprawiedliwość zadeklarowało 37 proc. ankietowanych przez Estymator. Oznacza to wzrost poparcia o 0,9 pkt. proc. w porównaniu do poprzedniego badania z połowy stycznia. Druga w sondażu Koalicja Obywatelska straciła natomiast 0,6 pkt. proc. Obecnie chce na nią zagłosować 28,8 proc. respondentów.

Na podium sondażu wróciła Polska 2050. Na ugrupowanie Szymona Hołowni pod koniec stycznia chce zagłosować 9,1 proc. pytanych - o 0,9 pkt. proc. więcej, niż w poprzednim sondażu. Ponownie na czwarte miejsce osunęła się natomiast Lewica. Wspólna lista Nowej Lewicy i partii Razem cieszy się obecnie poparciem 8,9 proc. ankietowanych, po największym w zestawieniu spadku poparcia - o 1,2 pkt. proc.

Nad progiem wyborczym znalazła się także Konfederacja (7,6 proc., wzrost o 0,2 pkt. proc.), która ponownie uplasowała się wyżej od PSL - Koalicji Polskiej (6,6 proc, spadek o 0,3 pkt. proc.). Jednak i ludowcy uczestniczyliby w podziale mandatów. Daleko pod progiem jest Kukiz'15 (1,4 proc.).

Opcję „inni” wskazało 0,6 proc. pytanych. Tradycyjnie w sondażach pracowni Estymator pod uwagę nie bierze się wyborców niezdecydowanych.

Według wyliczeń, opublikowanych na portalu dorzeczy.pl, dla którego sondaż był przeprowadzony, PiS miałoby w Sejmie 209 posłów, co nie pozwalałoby na samodzielne rządy. Jednak w przypadku ewentualnego mariażu z Konfederacją (22 mandaty) po raz pierwszy od dłuższego czasu pojawiłaby się możliwość zbudowania koalicyjnej większości po prawej stronie. KO miałaby w Sejmie 146 przedstawicieli, Polska 2050 35 posłów, Lewica - 29, a PSL - Koalicja Polska dysponowałaby 18 mandatami.

Sondaż przeprowadzono w dniach 26-27 stycznia 2023 r. metodą CATI na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1035 dorosłych Polaków.