Reklama

Po zamieszkach w Brasilii Sąd Najwyższy usuwa ze stanowiska gubernatora

Brazylijski Sąd Najwyższy usunął ze stanowiska gubernatora Dystryktu Federalnego, Ibaneisa Rochę, na 90 dni w związku ze słabościami w ochronie bezpieczeństwa stolicy, które wyszły na jaw po niedzielnych zamieszkach wywołanych w Brasilii przez zwolenników Jaira Bolsonaro.

Publikacja: 09.01.2023 10:05

Starcia zwolenników Bolsonaro z policją konną w Brasilii

Starcia zwolenników Bolsonaro z policją konną w Brasilii

Foto: AFP

arb

W niedzielę tysiące zwolenników Bolsonaro wtargnęło do kilku budynków publicznych w stolicy kraju - w tym m.in. do parlamentu - i dopiero po kilku godzinach policji udało się odzyskać pełnię kontroli nad tymi budynkami.

Zwolennicy Bolsonaro protestują w Brazylii od czasu przegrania przez byłego prezydenta II tury wyborów 30 października 2022 roku (były prezydent uzyskał w niej 49,1 proc. głosów, wygrał Ignacio Lula da Silva uzyskując 50,9 procent głosów). Sympatycy byłego prezydenta domagają się interwencji armii.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się świat i Polska. Jak wygląda nowa rzeczywistość polityczna po wyborach prezydenckich. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Czytaj, to co ważne.

Reklama
Polityka
Precedensowy wyrok w Brazylii. Jair Bolsonaro skazany na wieloletnie więzienie
Polityka
Białoruś uwolniła kilkudziesięciu więźniów. Wśród zwolnionych są Polacy
Polityka
Albański rząd będzie miał ministra całkowicie odpornego na łapówki i naciski
Polityka
Amerykanie trafili pociskiem Hellfire w UFO? Odtajniono nowe nagranie
Polityka
Nepal: 25 ofiar „protestu pokolenia Zet”. Protestujący wskazują „swoją” premier
Reklama
Reklama