Odznaczenia noworoczne są pierwszymi podpisanymi przez króla Karola.

Na liście odznaczonych znajduje się 1107 osób – z czego 50 proc. to kobiety.

Czytaj więcej

Karol III wygłosił pierwsze orędzie bożonarodzeniowe

Wśród odznaczonych jest m.in. gitarzysta zespołu Queen Brian May. Muzyk, astrofizyk i obrońca zwierząt został pasowany na rycerza za zasługi dla muzyki i działalność charytatywną

Tytuł Damy otrzymała m.in. Mary Quant. 92-letnia obecnie projektantka jest uważana za popularyzatorkę spódniczki mini.

91-letnia Virginia McKenna, 91-letnia aktorka i współzałożycielka Fundacji Born Free, została Damą za zasługi dla ochrony przyrody i dobrostanu dzikich zwierząt.

Na liście nagrodzonych są także wysocy rangą dyplomaci, którzy kierowali pomocą Wielkiej Brytanii tuż po wybuchu wojny w Ukrainie, a dyplomy przyznano Melindzie Simmons, ambasadorce w Kijowie i Deborze Bronnert, ambasadorce w Moskwie.

Medalem Imperium Brytyjskiego uhonorowana została Louenna Hood, niania z Cambridgeshire, która zebrała ponad 190 000 funtów i dostarczyła niezbędne rzeczy ludziom uciekającym z Ukrainy.

Jason Knauf, były doradca królewski, który pracował dla księcia i księżnej Walii – kiedy byli księciem i księżną Cambridge – oraz księcia i księżnej Sussex, został doceniony za zasługi dla monarchii. Został mianowany porucznikiem Królewskiego Zakonu Wiktoriańskiego.