Komisja uznała, że urząd podatkowy USA (IRS) nie przestrzegał własnych zasad, gdy nie zdołał dokonać audytu oświadczeń podatkowych Trumpa w czasie trzech z czterech lat jego prezydentury. Członkowie Kongresu powinni - zdaniem komisji - przyjąć przepisy usprawniające proces audytu oświadczeń podatkowych prezydenta.

- To, czym ludzie z pewnością będą zaskoczeni, to skala na jaką IRS nie przestrzega swoich własnych zasad - powiedział kongresmen Partii Demokratycznej, Dan Kildee.

Przewodniczący komisji, Richard Neal, polityk Partii Demokratycznej zapowiedział, że zredagowane podsumowanie oświadczeń majątkowych Trumpa zostanie opublikowane w ciągu najbliższych dni. Partia Demokratyczna chce działać szybko, ponieważ od stycznia to Partia Republikańska przejmie kontrolę nad Izbą Reprezentantów, w związku z wynikami wyborów połówkowych do Kongresu.

Czytaj więcej

Trump chciał obalić demokrację

Na razie nie jest jasne czy opublikowane materiały wskażą na potencjalny konflikt interesów między działaniami Trumpa, jako prezydenta, a działaniami jego imperium nieruchomościowego, ani jak wysokie podatki płacił w związku z działaniami biznesowymi w czasie, gdy był prezydentem.

- Sądzę, że będziecie zaskoczeni jak mało tego (podatków - red.) było - powiedział w rozmowie z CNN kongresmen Lloyd Doggett.

Trump, w odróżnieniu od poprzednich kandydatów na prezydenta USA, nie ujawnił swoich oświadczeń podatkowych przed wyborami

Kongresmeni z Partii Republikańskiej zasiadający w komisji głosowali przeciw ujawnieniu oświadczeń podatkowych Trumpa wskazując, że może to ustanowić zły precedens.

Trump, w odróżnieniu od poprzednich kandydatów na prezydenta USA, nie ujawnił swoich oświadczeń podatkowych przed wyborami tłumacząc, że nie może tego zrobić, ponieważ bada je IRS.

Kandydaci na prezydenta USA nie są zobligowani prawem do publikowania takich oświadczeń, ich publikacja wynika ze zwyczaju i dotychczasowej praktyki.