Przed tygodniem w budynku Komendy Głównej Policji w Warszawie doszło do wybuchu. Szef policji gen. Jarosław Szymczyk miał niechcący uruchomić przywieziony jako prezent z Ukrainy granatnik, który miał być zużyty. Szef MSWiA Mariusz Kamiński oświadczył, że wyklucza dymisję Szymczyka.

W poniedziałek minister przekazał w mediach społecznościowych, że w związku z sytuacją dotyczącą ukraińskiego prezentu dla gen. Jarosława Szymczyka gotowość przyjazdu do Polski wyraził szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski. Kamiński zapowiedział, że do jego spotkania z ukraińskim ministrem dojdzie "niebawem".

Czytaj więcej

Wybuch w KGP i przyszłość gen. Szymczyka. Rzecznik rządu: Zdecyduje śledztwo

We wtorek minister kolejny raz w mediach społecznościowych odniósł się do sprawy gen. Szymczyka.

"Otrzymałem informację, że odpowiedzialny za przekazanie prezentu komendantowi polskiej policji gen. J. Szymczykowi zastępca szefa Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych gen. D. Bondar został zawieszony" - przekazał. "W tej sprawie wszczęto również na Ukrainie postępowanie karne" - dodał Mariusz Kamiński.

Czytaj więcej

Zagadka granatnika. Czy komendant Szymczyk straci stanowisko?

Okoliczności sprawy wyjaśniają też polskie służby. Prokuratura Regionalna w Warszawie wszczęła śledztwo pod kątem "sprowadzenia zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach" w postaci "eksplozji materiałów wybuchowych".

We wtorek rzecznik rządu Piotr Müller mówił w Radiu Zet, że "w tej chwili nie ma żadnej decyzji" w sprawie zmiany na stanowisku komendanta głównego policji. - Natomiast jeżeliby wyniki śledztwa pokazały jakieś rzeczy, które musiałyby powodować zmiany w tym obszarze, to wtedy będziemy o nich decydować - dodał.