Po przeliczeniu 94 proc. oddanych w Georgii głosów Edison Research przewiduje, że Warnock zdobędzie mandat, który nie został obsadzony w listopadowych wyborach, ponieważ wówczas żaden z trzech ubiegających się w Georgii o mandat senatora kandydatów nie zdobył większości oddanych głosów. W takim przypadku prawo wyborcze w Georgii przewiduje II turę wyborów, w której mierzą się ze sobą dwaj kandydaci z największą liczbą oddanych na nich głosów.

Partia Demokratyczna już wcześniej zapewniła sobie minimalną większość w Senacie, obsadzając 50 mandatów (większość zapewnia jej w takim przypadku decydujący głos wiceprezydenta USA, Kamali Harris, która zgodnie z konstytucją jest przewodniczącą Senatu).

Czytaj więcej

Demokraci utrzymają kontrolę nad Senatem USA. Kluczowa Nevada

Rywalem Warnocka w Georgii był Herschel Walker, polityk Partii Republikańskiej i była gwiazda futbolu amerykańskiego.

Georgia może odegrać kluczową rolę w wyborach prezydenckich w 2024 roku. W stanie, który w przeszłości był uważany za republikański, w 2020 roku głosy elektorów zdobył Joe Biden, co przyczyniło się do jego zwycięstwa.

Porażka Walkera jest ciosem dla Donalda Trumpa, byłego prezydenta USA, który popierał kandydaturę tego polityka w Georgii.

W Georgii, stanie, który w przeszłości był uważany za republikański, w 2020 roku głosy elektorów zdobył Joe Biden

W czasie kampanii wyborczej kandydat Partii Republikańskiej był oskarżany przez byłe partnerki o to że płacił za ich aborcje, mimo tego, iż publicznie opowiadał się za zakazem aborcji w USA. Walker zaprzeczał tym oskarżeniom.

Zwycięstwo Warnocka to trzecia wygrana w wyborach do Senatu w Georgii odniesiona przez Partię Demokratyczną w ostatnich trzech latach.

Po wyborach z listopada 2022 roku Partia Republikańska zdobyła kontrolę nad Izbą Reprezentantów, ale nie zdołała odbić Partii Demokratycznej Senatu, co uważa się za sukces tej ostatniej.