Premier zabrał głos na wspólnej z szefami rządów Słowacji, Czech i Węgier na konferencji prasowej w Koszycach, gdzie zorganizowano szczyt premierów państw Grupy Wyszehradzkiej. Przed wylotem na szczyt V4 Mateusz Morawiecki zapowiadał, że w Koszycach będzie rozmawiał z Viktorem Orbánem na temat zgody Węgier na jak najszybsze przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO.

- Do wspólnych konkluzji doszliśmy również w kontekście NATO i rozszerzenia NATO o kraje takie jak Finlandia i Szwecja - powiedział na konferencji premier dodając, że chodzi o "bardzo ważne wzmocnienie bezpieczeństwa NATO".

Czytaj więcej

Decyzja Błaszczaka pod wpływem słów Kaczyńskiego. Prezydent nie wiedział o Patriotach

- Zwróciłem się do pana premiera Viktora Orbána o jak najszybszą ratyfikację możliwości przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO i uzyskałem taką obietnicę, że na pierwszej sesji parlamentarnej w nadchodzącym roku - a więc za niewiele ponad miesiąc - ta ratyfikacja nastąpi - oświadczył.

- A więc jest konkretna data, jest zobowiązanie po stronie Węgier i bardzo za to dziękuję, dziękuję za tę otwartość - dodał premier.

Do tej pory wnioski o przystąpienie Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego poparło 28 z 30 państw NATO. Wniosków tych nie ratyfikowały jeszcze parlamenty Turcji i Węgier.