Taki scenariusz jest możliwy ponieważ w Georgii o mandat walczy trzech kandydatów - Raphael Warnock, kandydat Partii Demokratycznej, Herschel Walker, kandydat Partii Republikańskiej i - jako trzeci - Chase Oliver, kandydat Partii Libertariańskiej.

8 listopada Amerykanie wybierają członków Izby Reprezentantów i 1/3 Senatu. Przedwyborcze sondaże wskazywały, że Partia Republikańska prawdopodobnie uzyska większość w Izbie Reprezentantów, otwarta jest natomiast sytuacja w Senacie, w którym przed wyborami Partia Demokratyczna miała minimalną przewagę (przy podziale mandatów 50 do 50 decydujący był głos wiceprezydent USA, Kamali Harris, która - zgodnie z konstytucją - jest przewodniczącą Senatu).

Czytaj więcej

Wybory do Kongresu USA: Ameryka czeka na wyniki

Obecnie - jak wynika z projekcji wyników dokonanej przez pracownię Edison Research, na które powołuje się Reuters - Partia Demokratyczna może liczyć na 48 mandatów w Senacie, Partia Republikańska - na 47.

Zgodnie z prawem wyborczym w Georgii jeśli żaden z kandydatów do Senatu nie uzyska bezwzględnej większości głosów, wówczas niezbędna jest "dogrywka", w której mierzą się dwaj kandydaci z najlepszym wynikiem.

Przedwyborcze sondaże wskazywały, że Partia Republikańska zdobędzie większość w izbie niższej Kongresu, ale nie przesądzały, kto zapewni sobie większość w Senacie

Do takiej "dogrywki" doszłoby 6 grudnia. Po zliczeniu głosów z 98 proc. komisji kandydat Partii Demokratycznej ma 49,4 proc. oddanych głosów, a kandydat Partii Republikańskiej - 48,5 proc.

Kandydat Partii Republikańskiej apeluje do swoich wyborców o cierpliwość i zapewnia, że nie zamierza przegrać.

Warnock żartował w poniedziałek wieczorem, że myśli iż "panuje ponadpartyjne porozumienie, by nie mieszać polityki i Święta Dziękczynienia" - nawiązując do ewentualnej dogrywki wyborczej w stanie.

Partia Republikańska - jak wskazuje Edison Research - może już liczyć na 199 mandatów w Izbie Reprezentantów - do większości ugrupowaniu temu brakuje jeszcze 19 mandatów. Przedwyborcze sondaże wskazywały, że Partia Republikańska zdobędzie większość w izbie niższej Kongresu, ale nie przesądzały, kto zapewni sobie większość w Senacie.