Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 218

Wcześniej dziennik "Pobjeda" z Podgoricy poinformował, że Czarnogórska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (ANB) i Biuro Specjalnego Prokuratora (SDT) zatrzymały sześciu rosyjskich dyplomatów, 30 obywateli Rosji z prawem do tymczasowego pobytu i dwóch obywateli Czarnogóry w związku z podejrzeniami o szpiegostwo.

Vukas Radonjic, rzecznik SDT powiedział agencji Reutera, że policjia dokonała przeszukań w kilku mieszkaniach, szukając dowodów na spisek i szpiegostwo.

- Na żądanie SDT i po uzyskaniu nakazu sądowego, policja przeszukuje mieszkania i inne nieruchomości w związku z uprawnionymi podejrzeniami dotyczącymi spiskowania i szpiegostwa - powiedział Radonjic w rozmowie z agencją Reutera.

Czytaj więcej

NATO: Będzie reakcja na każdy atak na infrastrukturę krytyczną

Radonjic dodał, że po przeszukaniach zapadnie decyzja kto zostanie oskarżony i aresztowany.

Rzecznik nie sprecyzował jak wielu podejrzanych zostanie przesłuchanych.

Wcześniej premier Dritan Abazovic poinformował, że "międzynarodowa operacja" z udziałem "zagranicznych partnerów" i państwowej prokuratury jest prowadzona, by chronić interesy kraju. Nie rozwinął jednak tej myśli.

2017 r.

Od tego roku Czarnogóra jest członkiem NATO

Czarnogóra jest członkiem NATO i kandydatem do członkostwa w UE. Kraj dołączył do międzynarodowych sankcji przeciw Rosji po jej inwazji na Ukrainę.

W 2016 r. Czarnogóra oskarżyła Rosję o próbę zorganizowania spisku, którego celem było dojść do władzy prorosyjskiej opozycji, zamordowanie premiera Milo Djukanovicia i wstrzymanie integracji Czarnogóry z NATO.

Moskwa zaprzeczyła tym oskarżeniom. Czarnogóra została członkiem NATO w 2017 r.