W 2017 r. ówczesne władze Katalonii przeprowadziły referendum bez zgody Madrytu co wywołało największy polityczny kryzys w Hiszpanii od wielu lat. Mimo że większość uczestników referendum opowiedziało się za niepodległością, Katalonia nie oderwała się od Hiszpanii, a jej autonomia została na pewien czas ograniczona.

Czytaj więcej

Jak Rosjanie demontowali jedność Europy

Teraz szef katalońskiego rządu zapowiada, że będzie się starał osiągnąć porozumienie ws. organizacji referendum, które zostałoby uznane zarówno przez władze w Madrycie, jak i społeczność międzynarodową.

Hiszpański rząd wyklucza jednak możliwość wyrażenia zgody na referendum.

- Mają maksymalistyczne aspiracje, które nie mogą być podzielane przez rząd - oświadczyła rzeczniczka rządu Hiszpanii, Isabel Rodriguez.

41 proc.

Tylu Katalończyków popiera niepodległość regionu (badanie z czerwca)

Rodriguez dodała jednak, że rządy w Madrycie i Barcelonie będą rozmawiać na temat "normalizacji" relacji.

Premier Hiszpanii, Pedro Sanchez, jest zwolennikiem dialogu z Katalonią, który ma pozwolić na odbudowanie relacji po kryzysie związanym z referendum z 2017 roku.

Jednocześnie Sanchez i jego rząd odrzucają możliwość zgody na przeprowadzenie wiążącego referendum ws. niepodległości Katalonii. Władze w Madrycie podkreślają, że nie pozwala na to konstytucja Królestwa Hiszpanii.

Tymczasem Aragones mówił na forum katalońskiego parlamentu, że "nie ma wątpliwości, iż najszybszym i najskuteczniejszym sposobem przeprowadzenia kolejnego referendum" ws. niepodległości będzie porozumienie w tej sprawie z Madrytem. Partia Aragonesa, Esquerra Republicana de Catalunya, często wspomaga swoimi głosami w parlamencie mniejszościowy rząd Sancheza.

Według sondażu z czerwca niepodległość Katalonii popiera 41 proc. mieszkańców regionu. Przeciw jest 52 proc.