W sondażu YouGov dla Sky News Truss uzyskała 66 proc. wskazań członków Partii Konserwatywnej (to oni dokonają wyboru nowego lidera partii i - co za tym idzie - nowego premiera), podczas gdy jej rywal w wyścigu o kierowanie partią, Rishi Sunak, może liczyć na 34 proc. głosów (to wynik nie uwzględniający tych, którzy nie zamierzają głosować i tych, którzy nie wiedzą na kogo zagłosują).

W porównaniu do sondażu sprzed dwóch tygodni przewaga Truss nad Sunakiem zmniejszyła się o sześć punktów procentowych (obecnie wynosi 32 proc., dwa tygodnie temu - 38 proc.).

13 proc. respondentów w sondażu YouGov nie zdecydowało jeszcze, kogo poprą w wyborach lidera torysów lub nie zamierza głosować.

Czytaj więcej

Morawiecki nie znalazł czasu dla Johnsona

Z badania wynika też, że 57 proc. jego uczestników już oddało głos w wyborach na przewodniczącego partii. Spośród nich 68 proc. zagłosowało na Truss, a 31 proc. - na Sunaka.

Spośród tych, którzy jeszcze nie zagłosowali 44 proc. skłania się ku Truss, 29 proc. - ku Sunakowi, a 26 proc. nie wie jeszcze kogo poprze.

44 proc.

Tylu członków Partii Konserwatywnej uważa, że najlepszym premierem kraju byłby Boris Johnson

Jednocześnie z badania wynika, że 55 proc. członków Partii Konserwatywnej uważa, że parlamentarzyści tej partii popełnili błąd, zmuszając Borisa Johnsona do ustąpienia z funkcji lidera ugrupowania. 40 proc. respondentów uważa, że była to słuszna decyzja.

Gdyby Johnson rywalizował o fotel lidera z Truss i Sunakiem, mógłby liczyć na 46 proc. głosów. Na Truss zagłosowałoby wówczas 24 proc. respondentów, a na Sunaka - 23 proc.

44 proc. respondentów uważa, że Johnson byłby najlepszym premierem Wielkiej Brytanii. 24 proc. wskazuje w tym kontekście na Truss, a 23 proc. na Sunaka.