Niemcy zmienią konstytucję, aby umożliwić utworzenie funduszu obronnego o wartości 100 mld euro

Niemcy zgodziły się na zmianę konstytucji, aby umożliwić utworzenie opartego na kredytach specjalnego funduszu obronnego w wysokości 100 mld euro, zaproponowanego po inwazji Rosji na Ukrainę - ogłosiło w niedzielę niemieckie Ministerstwo Finansów.

Publikacja: 30.05.2022 00:20

Leopard 2A6

Leopard 2A6

Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

Centroprawicowa opozycja i rządząca w Niemczech koalicja z centrolewicowymi Socjaldemokratami (SPD), Zielonymi i pro-biznesową Wolną Partią Demokratyczną (FDP) oświadczyły, że osiągnęły wymaganą większość dwóch trzecich głosów, by wyłączyć fundusz obronny z konstytucyjnego hamulca zadłużenia.

Według źródeł zaznajomionych z tą propozycją, negocjacje prowadzili lider FDP Christian Lindner, minister obrony SPD Christine Lambrecht, liderka Zielonych Annalena Baerbock oraz wiceszef opozycji Mathias Middelberg.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Polityka
Zmiana w rządzie Ukrainy. Premier Denys Szmyhal złożył rezygnację
Polityka
Syria chce usunąć rosyjskie bazy. W odwecie Rosjanie wspierają separatystów
Polityka
Teoria spiskowa o Epsteinie obróciła się przeciwko ludziom Trumpa
Polityka
Donald Trump zmienia taktykę wobec Rosji i stawia Putinowi ultimatum
Polityka
Trump zapowiada wysłanie "najlepszej broni" dla Ukrainy. Daje Rosji 50 dni
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama