Płatność w rublach za rosyjski gaz. Władimir Putin podpisał dekret

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w czwartek dekret w sprawie handlu gazem z "nieprzyjaznymi krajami". - Zachód może kupować gaz z Rosji, jeśli otworzy konta w rosyjskich bankach - powiedział.

Publikacja: 31.03.2022 15:23

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

W ubiegłym tygodniu rezydent Władimir Putin zdecydował, że od - jak to ujął - państw nieprzyjaznych Rosja będzie się domagać zapłaty za dostawy gazu ziemnego w rublach.

- Podjąłem decyzję o przejściu na płatność rublami za nasze dostawy gazu ziemnego do tzw. państw państw nieprzyjaznych, zaprzestaniu wykorzystywania skompromitowanych walut w takich transakcjach - mówił prezydent Rosji, cytowany przez służby prasowe Kremla.

Czytaj więcej

"Chcecie gazu, znajdźcie ruble". Rosjanie mówią o rozszerzeniu listy eksportowanych towarów

Ministrowie energetyki państw G7 odrzucili żądanie rubla - powiedział Robert Habeck z Niemiec. Prezydent Francji Emmanuel Macron również zapowiedział Putinowi, że nie będzie to możliwe. Przeciw opowiedział się również prezes PGNiG Paweł Majewski.

Dekret w tej sprawie Putin podpisał w czwartek. Poinformował, że nowe przepisy dla "nieprzyjaznych krajów" zaczną obowiązywać od 1 kwietnia.

- Jeśli nieprzyjazne kraje nie będą płacić w rublach od 1 kwietnia, uznamy to za naruszenie kontraktów gazowych, a więc istniejące kontrakty zostaną wstrzymane - zapowiedział.

Jednocześnie  podkreślił, że za naruszenie harmonogramu płatności grożą konsekwencje. - Jeśli takie płatności nie zostaną dokonane, uznamy to za niewywiązanie się z umowy przez kupujących, co pociąga za sobą konsekwencje - dodał.

- Nikt nam niczego nie sprzedaje za darmo i nie będziemy też działać charytatywnie. Oznacza to, że istniejące kontrakty zostaną wstrzymane - zapowiedział Putin.

- Przeniesienie płatności za dostawy rosyjskiego gazu na ruble jest ważnym krokiem w kierunku wzmocnienia naszej suwerenności finansowej i gospodarczej - tłumaczył.

Putin podkreślił, że "w sytuacji, gdy system finansowy krajów zachodnich jest wykorzystywany jako broń, gdy firmy z tych krajów odmawiają realizacji kontraktów z rosyjskimi bankami, firmami i osobami prywatnymi, gdy aktywa w dolarach i euro są zamrażane, nie ma sensu posługiwanie się walutami tych krajów".

- Zaopatrywaliśmy europejskich konsumentów w nasze zasoby, w tym przypadku gaz. Otrzymali je, zapłacili nam w euro, które następnie sami zamrozili. W związku z tym istnieją wszelkie podstawy, by sądzić, że część gazu do Europy dostarczyliśmy praktycznie za darmo - mówił prezydent Rosji.

Polityka
Turcja: 16-latek aresztowany po dorysowaniu wąsów na plakacie Erdogana
Polityka
Korea Północna: Organizacja dziecięca przekazała armii wyrzutnie rakiet
Polityka
Indie: Szef rządu szuka winnych katastrofy
Polityka
Serbia odwraca się od Rosji
Polityka
Rocznica ujawnienia dokumentów USA przez Snowdena. Dziś jest sojusznikiem Putina
Polityka
600 tys. Francuzów protestuje przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego