Wojna na Ukrainie. Morawiecki chce rozmawiać z opozycją o pomocy dla uchodźców

W poniedziałek ma odbyć się spotkanie premiera z przedstawicielami parlamentarnych sił politycznych, dotyczące sytuacji na Ukrainie i pomocy dla uchodźców - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Publikacja: 18.03.2022 16:20

Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

W piątek w KPRM odbyła się konferencja prasowa dotycząca pomocy dla uchodźców z Ukrainy, na której wystąpili minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Wśród omawianych tematów był m.in. proces wyrabiania numerów PESEL dla obywateli Ukrainy oraz kwestia przygotowania polskiego systemu edukacji na przyjęcie dodatkowych uczniów.

Na konferencji rzecznik rządu Piotr Müller poinformował o planowanym spotkaniu sił politycznych w sprawie trwającego kryzysu. - Premier Mateusz Morawiecki skieruje dzisiaj do przedstawicieli sił politycznych w polskim parlamencie, w polskim Sejmie, zaproszenie na spotkanie w poniedziałek, dotyczące aktualnej sytuacji na Ukrainie, ataku Rosji na Ukrainę i spraw związanych z obszarami związanymi z bezpieczeństwem Ukrainy i Polski - oświadczył.

Czytaj więcej

Rozmowa Biden-Xi. Prezydent USA ostrzegł Chiny przed konsekwencjami udzielenia Rosji wsparcia materialnego

Dodał, że omówione mają zostać także kwestie związane "z tym, w jaki sposób możemy pomagać uchodźcom na terenie Polski, jakie rozwiązania możemy jeszcze przyjmować, w jaki sposób organizacyjnie polepszać to, co do tej pory robimy".

- Takie spotkanie odbędzie się w poniedziałek. Dzisiaj premier skieruje zaproszenie do właściwych klubów parlamentarnych i partii - powiedział rzecznik.

Wojna na Ukrainie trwa od ponad trzech tygodni. Wojska rosyjskie rozpoczęły inwazję 24 lutego od północy, z południa i ze wschodu. W związku z agresją na Ukrainę szereg państw i organizacji międzynarodowych nałożył sankcje na Rosję, jej władze, rosyjskich oligarchów oraz rosyjskie przedsiębiorstwa.

Czytaj więcej

Zełenski zapowiada uwolnienie gospodarki Ukrainy. "Zamiast 600 zezwoleń i licencji będzie 20"

Szef MSZ Zbigniew Rau ocenił, że fala uchodźców z Ukrainy to "największy exodus od czasu II wojny światowej". - Bezprecedensowe zaangażowanie naszego społeczeństwa, ale także rządu, w pomoc dla uchodźców, potrzebuje międzynarodowego wsparcia - mówił 17 marca szef polskiej dyplomacji. Według najnowszych informacji, do Polski przybyły ponad 2 miliony uchodźców z Ukrainy.

Polityka
Morawiecki: Nie znam szczegółów nowelizacji, którą zaproponował prezydent
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Polityka
Dymisja szefa Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
Polityka
Prezydent chce zmienić "lex Tusk" po czterech dniach. Posłanka: Nie wiedział, co podpisuje?
Polityka
Duda proponuje nowelizację "lex Tusk". Opozycja: Rekordy tchórzostwa i żenady
Polityka
Polska 2050 wskazała szefową sztabu wyborczego
Polityka
Piskorski: PiS zdecydował się na "lex Tusk" z głupoty