Informację o śmierci Podkańskiego PSL potwierdziło na Twitterze. „Zmarł Zdzisław Podkański. Wieloletni działacz ruchu ludowego, były minister kultury, poseł i samorządowiec. Składamy najszczersze wyrazy współczucia rodzinie i bliskim” - czytamy we wpisie.

Podkański w 1970 roku wstąpił do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego a w 1991 roku został prezesem zarządu wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Lublinie. W 2004 roku został wiceprezesem tej partii.

Podkański w 2010 roku zamierzał wystartować w wyborach prezydenckich, ale nie zebrał 100 tys. podpisów i poparł Jarosława Kaczyńskiego

Od 1993 do 2004 roku sprawował mandat poselski. W 1994 roku został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Sztuki, a w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza, w latach 1996-1997 pełnił funkcję ministra w tym resorcie. W 2004 został wybrany do Parlamentu Europejskiego.

Zdzisław Podkański był jednym z najbardziej kontrowersyjnych polityków PSL. Jako minister kultury był krytykowany za to, że najchętniej promowałby kulturę ludową.

Gdy rząd SLD–PSL doprowadził do podpisania traktatu o wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, Podkański przed referendum zatwierdzającym akcesję w 2003 roku nagrał telewizyjne wystąpienie w ramach kampanii referendalnej, w którym nawoływał do głosowania przeciwko Unii. Władze partii zablokowały emisję tego materiału.

Czytaj więcej

Zdzisław Podkański: Lepsza koalicja z SLD niż z PO

Po wyrzuceniu z PSL stanął na czele nowego ugrupowania pod nazwą Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” i w kolejnych wyborach startował z list PiS - bez powodzenia aż do 2018 roku, gdy został radnym Sejmiku Województwa Lubelskiego. Trzy lata temu odmówił objęcia mandatu posła w miejsce wybranej do europarlamentu Elżbiety Kruk.