Poseł Nowej Lewicy o inwigilacji urzędników NIK: PiS walczy nie tylko z Banasiem

Jedna rzecz jest pewna - politycy PiS za wszelką cenę chcieliby pozbawić Mariana Banasia funkcji prezesa NIK - mówił w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską poseł Nowej Lewicy, Przemysław Koperski.

Publikacja: 07.02.2022 09:34

Przemysław Koperski

Przemysław Koperski

Foto: TV.RP.PL

W piątek RMF FM podał informację, że na mobilne urządzenia łączności należące do pracowników NIK przeprowadzono ponad 6 tys. ataków za pomocą oprogramowania szpiegowskiego Pegasus. Stacja powołała się na wstępne wyniki prac zespołu zajmującego się cyberbezpieczeństwem w Najwyższej Izbie Kontroli.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Kilka tysięcy ataków Pegasusem na NIK

- Będziemy musieli czekać na więcej danych. Dzisiaj te zarzuty, podejrzenia są bardzo poważne. Jeśli doszło do inwigilowania pracowników NIK, to sprawa jest niespotykana w dotychczasowej historii Polski, myślę, że niespotykana w historii jakiegokolwiek kraju demokratycznego - ocenił Koperski.

- Pewne jest to, że politycy PiS, rząd, starają się dyskredytować Mariana Banasia, starają się od kilkunastu miesięcy pozbawić go immunitetu, wszelkimi sposobami próbują walczyć nie tylko z prezesem NIK, ale i samą Najwyższą Izbą Kontroli - dodał poseł, który zasiada w sejmowej komisji ds. kontroli państwowej.

- Na dziś prezes NIK, tak się wydaje, zapewnia niezależność, swobodę działania kontrolerów - zauważył jednocześnie poseł Nowej Lewicy.

Jeżeli PiS ma tu czyste sumienie, czyste ręce, to powinna też zagłosować za tym, by tę komisję powołać

Przemysław Koperski, poseł Nowej Lewicy

Na pytanie, dlaczego ktoś miałby prowadzić inwigilację pracowników NIK na tak dużą skalę, Koperski odparł, że "to jest świetne pytanie po co to robić".

- Jeżeli pojawią się dowody w tej sprawie, a myślę, że tutaj NIK nie jest gołosłowna, wówczas Sejm, który ma pieczę nad NIK, wydaje się, powinien powołać specjalną komisję, która te próby inwigilacji sprawdziłaby, tak, aby każdy z nas wiedział, czy doszło do tego ataku i kto miał w tym interes. Jeżeli PiS ma tu czyste sumienie, czyste ręce, to powinna też zagłosować za tym, by tę komisję powołać. Myślę, że w interesie państwa polskiego jest bardzo dokładne wyjaśnienie tej sprawy - ocenił. 

Polityka
Morawiecki: Nie znam szczegółów nowelizacji, którą zaproponował prezydent
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Polityka
Dymisja szefa Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
Polityka
Prezydent chce zmienić "lex Tusk" po czterech dniach. Posłanka: Nie wiedział, co podpisuje?
Polityka
Duda proponuje nowelizację "lex Tusk". Opozycja: Rekordy tchórzostwa i żenady
Polityka
Polska 2050 wskazała szefową sztabu wyborczego
Polityka
Piskorski: PiS zdecydował się na "lex Tusk" z głupoty