Papież spotkał się z Antonim Macierewiczem w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Rzecznik MON powiedział jedynie, że była to "dłuższa rozmowa", która odbyła się w języku hiszpańskim.

Więcej szczegółów na temat wczorajszego spotkania zdradził w RMF FM szef MSZ Witold Waszczykowski. - Z tego, co wiem, ważnym elementem rozmowy ministra Antoniego Macierewicza z papieżem była kwestia katastrofy smoleńskiej - powiedział.

- Sprawa smoleńska jest niezakończona, katastrofa nie miała takiego przebiegu, jaki miała, i będziemy tę świadomość przekazywać - dodał minister spraw zagranicznych.

Na pytanie, "po co papieżowi wiedza na temat działań polskiego rządu w sprawie wyjaśnienia przyczyn katastrofy z 10 kwietnia", Waszczykowski odpowiedział: "Jest to ważny polityk, również światowy. Nie tylko przywódca religijny, ale również polityk, który spotyka się z innymi politykami i taką wiedzę powinien mieć. To był nasz obowiązek, żeby w taką wiedzę wyposażyć ojca świętego."

Waszczykowski podsumował również ŚDM. Jego zdaniem Polska zyskała na organizacji tego wydarzenia. Chwalił również służby za zapewnienie bezpieczeństwa pielgrzymom.

- Nie ukrywam, że jako urzędnik, byliśmy pełni obaw. Świat wokół jest niepewny i niestabilny. W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z wieloma sytuacjami w Europie. Wyciągnęliśmy wnioski, nakazaliśmy czujność naszym służbom, tych służb było dużo. Niektórzy mogą krytykować, ale lepiej być przesadnie czułym i wrażliwym niż dopuścić do zaniedba - powiedział.