O terminie rozprawy TK w sprawie nowej ustawy jako pierwszy poinformował na Twitterze były minister sprawiedliwości Borys Budka, który jest autorem skargi na nową ustawę o Trybunale.

- To jest zmowa polityków PO z prezesem Rzeplińskim - oburzał się Karczewski. Zacytował przy tym prof. Janinę Zakrzewską, byłą sędzię Trybunału, która powiedziała, iż "ofensywa przeciwko parlamentowi jest ofensywą przeciwko społeczeństwu".

Według Karczewskiego obecny prezes TK prowadzi taką ofensywę "już od czerwca zeszłego roku". Nawiązał tym samym do uchwalonej przez poprzednią większość parlamentarną ustawę o TK, w przygotowaniu której mieli brać udział sami sędziowie Trybunału. 

Co stanie się, jeśli Trybunał uzna nową ustawę o TK za niekonstytucyjną? Po orzeczeniu w sprawie poprzedniej wersji ustawy premier Beata Szydło odmówiła publikacji wyroku Trybunału ponieważ, zdaniem przedstawicieli PiS, Trybunał powinien badać ją w oparciu o przepisy, które się w niej znajdują. Karczewski podkreślił, że w przypadku mającego teraz zapaść orzeczenia znów istotne będzie to, w oparciu o jakie przepisy orzekać będzie Trybunał.