Szef węgierskiego MSZ przekazał, że przedstawiciele Narodowego Instytutu Farmacji i Żywienia (OGYÉI) odwiedzą oddaloną o ok. 120 km od Moskwy fabrykę, w której produkowane są szczepionki, gdzie przyjrzą się procesowi produkcji.

- W czwartek udadzą się do instytutu, w którym szczepionki są oficjalnie licencjonowane. Później będą mogli zdecydować, czy zezwolić na stosowanie szczepionki Sputnik - oświadczył Péter Szijjártó.

- W piątek jadę do Moskwy, gdzie - poza kwestiami zwiaząnymi z dostawami gazu - będziemy rozmawiali o zakupie szczepionki. Mam nadzieję, że do tego czasu będziemy już mieć wymierne rezultaty - zapowiedział minister. Przekazał, że węgierscy eksperci w sprawie ewentualnego zakupu szczepionki byli wcześniej w Chinach.

Koronawirus w Europie - najnowsze informacje:
Epidemia w Portugalii: Rekordowa liczba zgonów związanych z COVID
Dania: Tempo zakażeń koronawirusem spada, rząd chce przedłużyć restrykcje

Szef węgierskiej dyplomacji zastrzegł, że będzie mógł zawrzeć kontrakt na zakup szczepionki tylko wtedy, gdy OGYÉI zezwoli na ich stosowanie na Węgrzech.

Szijjártó ocenił, że węgierskie władze "politycznie i dyplomatycznie" zrobiły wszystko, co w ich mocy, by na Węgry szybko mogło dotrzeć jak najwięcej szczepionek przeciw COVID.