Lotniskowiec USS Ronald Reagan wypłynął już z portu Yokosuka w Japonii, gdzie przeszedł przegląd techniczny.

Po dotarciu w pobliże Półwyspu Koreańskiego USS Ronald Reagan weźmie udział w ćwiczeniach. Nie wiadomo jak długo dwa amerykańskie lotniskowce będą znajdować się w pobliżu Korei Północnej - wiadomo natomiast, że ostatecznie USS Ronald Reagan zastąpi w tym rejonie lotniskowiec USS Carl Vinson.

USS Ronald Reagan to amerykański lotniskowiec z napędem atomowym typu Nimitz. Jego załoga liczy 4539 osób, a z pokładu lotniskowca może wystartować niemal 60 samolotów. Zwodowano go w 2003 roku - koszt budowy wyniósł 8,5 miliarda dolarów.

Skierowanie w pobliże Półwyspu Koreańskiego amerykańskich lotniskowców traktowane jest jako wywieranie presji na Pjongjang. USA zaniepokojone są rozwojem programu atomowego Korei Północnej - Waszyngton ocenia, że w ciągu kilku lat Korea Północna może wejść w posiadanie międzykontynentalnych rakiet balistycznych zdolnych przenosić głowice atomowe. Takie rakiety mogłyby dosięgnąć zachodniego wybrzeża USA.

Waszyngton komentując posunięcia Korei Północnej nie wykluczał żadnej z metod rozwiązania kryzysu - w tym również opcji militarnej.