Ustawa zakazująca wykonywania kary śmierci w stanie sprawi, że Wirginia - stan z największą liczbą egzekucji w historii USA - stanie się 23 amerykańskim stanem, w którym kara śmierci jest zakazana.

Northam, polityk Partii Demokratycznej, w przeszłości wyrażał poparcie dla wykreślenia kary śmierci ze stanowego prawa.

Po przyjęciu ustawy zakazującej wykonywania w stanie kary śmierci gubernator napisał na Twitterze, że jest to "ważny krok, by zapewnić, że nasz system sprawiedliwości jest uczciwy i godziwy".

W oświadczeniu wydanym wspólnie ze spiker Izby Reprezentantów stanowego Kongresu, Eileen Filler-Corn oraz liderem większości w Senacie stanowego Kongresu, Dickiem Saslawem, Northam napisał, że "kara śmierci jest niehumanitarna". "W długiej historii Wirginii (...) stracono więcej osób niż w jakimkolwiek innym stanie. (...) Czas zatrzymać tę maszynerię śmierci".

Amerykańska Unia na rzecz Wolności Obywatelskich w Wirginii (ACLU-VA) w wydanym oświadczeniu podkreśliła, że "w Wirginii kara śmierci zawsze byłą związana z rasą". ACLU-VA wyraziła wdzięczność stanowym parlamentarzystom za "zerwanie z tą niehumanitarną i rasistowską praktyką".

Do ostatniej egzekucji w Wirginii doszło w 2017 roku. Obecnie w celi śmierci - w oczekiwaniu na egzekucję - przebywa w tym stanie dwóch więźniów.

Łącznie w stanie wykonano jak dotąd - jak wynika z danych Centrum Informacji nt. Kary Śmierci (DPIC) - 1 390 egzekucji.