Balcerowicz i Wałęsa stworzyli listę czterech spraw, które ich zdaniem są
"najważniejsze w obecnej sytuacji Polski".

Ich zdaniem"społeczeństwo obywatelskie powinno przybierać coraz bardziej zorganizowaną formę, by móc skutecznie bronić wolności i państwa prawa w Polsce".  Jak zaznaczyli autorzy listy, potrzebna jest silniejsza współpraca między organizacjami obywatelskimi.

Zdaniem Wałęsy i Balcerowicza opozycja, zarówno obywatelska jak i partie polityczne, powinny bardziej ze sobą współpracować, jeśli chodzi "o rejestrowanie i powstrzymywanie destrukcji wolności i państwa prawa w Polsce". "Byłoby jednak szkodliwą utopią wierzyć, że opozycja obywatelska może zastąpić opozycję polityczną" - stwierdzają, zaznaczając, że zatrzymać zmiany wprowadzane przez rząd można tylko poprzez wybory.

"Należy wzmocnić struktury, które będą rejestrować i podawać do opinii publicznej wszystkie przypadki łamania i nadużywania państwa przez funkcjonariusz państwa i działaczy partyjnych" - stwierdzają dalej były prezydent i były wicepremier. Według nich sprawcy takich czynów nie powinni pozostawać anonimowi. Na koniec autorzy stwierdzają, że "równolegle należy  rozwinąć  i wzmocnić struktury ochrony i pomocy dla osób, które padałyby ofiarą takich czynów".

W środę Lech Wałęsa ogłosił, że zrzeka się nagrody "Człowieka Roku", przyznanej mu w 2004 roku przez Forum Ekonomiczne w Krynicy. Leszek Balcerowicz w 2008 roku otrzymał tam nagrodę specjalną.