Prezes Orlenu Daniel Obajtek w 2018 roku kupił 187-metrowy apartament na warszawskim Bemowie za 1,3 mln złotych, czyli ok. 6,9 tys. zł za metr kwadratowy. Jak informuje "Gazeta Wyborcza" deweloper - firma Profbud - sprzedawał nieruchomości za 12,5 tys. zł za metr kwadratowy.

- Nie wiem, kiedy pan Obajtek i pani Paulina Sala i za ile nabyli lokal. Nie mam pojęcia, co to za dane, nie mogę się do nich odnieść - komentował w rozmowie z dziennikiem prezes Profbudu Paweł Malinowski.

Firma w przekazanym oświadczeniu poinformowała, że "na rynku nowych mieszkań występuje następująca zależność – im większe mieszkanie, tym cena lokalu za m kw. jest niższa". "W 2018 r. ceny nowych mieszkań na Bemowie wynosiły średnio 7 tys. zł za m kw." - poinformowano.

Zwrócono również uwagę, że prezes firmy jest działaczem Akademii Piłkarskiej Beniaminek Profbud Krosno. Firma została sponsorem akademii w 2018 roku. W tym samym roku jej sponsorem strategicznym został Orlen.

W niedzielę oświadczenie w tej sprawie wydała rzeczniczka PKN Orlen Joanna Zakrzewska. "Nie jest prawdą, że PKN Orlen został sponsorem piłkarskiej akademii, która jest własnością dewelopera wymienionego w artykule. Stroną umowy jest Stowarzyszenie "Akademia Piłkarska Beniaminek Krosno". We władzach Stowarzyszenia nie zasiada przedstawiciele żadnego z kilkunastu sponsorów" - poinformowała.

W poniedziałek "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że rok po zakupie mieszkania w Warszawie, Orlen został sponsorem innego klubu powiązanego z prezesem Malinowskim - czwartoligowego Partyzant MAL-BUD-1 Targowiska.

Nieruchomości Daniela Obajtka opisuje również "Newsweek". Tygodnik szacuje, że ich łączna wartość to niemal 3 mln złotych. Część z nich prezes Orlenu kupił będąc jeszcze samorządowcem, niektóre przepisał na członków swojej rodziny.

Tygodnik wymienia m.in. dwa mieszkania w Myślenicach, dom w Sasinie, dom w Lanckoronie, dworek w Borkowie, letnisko w Kopalinie i willę w Łężkowicach.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Lider Nowoczesnej Adam Szłapka zapowiedział, że będzie wnioskował o ujawnienie protokołów z kontroli oświadczeń majątkowych Daniela Obajtka. 

- To oświadczenie majątkowe było kontrolowane przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Widzieliśmy te oświadczenia majątkowe. W czasie, kiedy był wójtem gminy Pcim, jest więcej wydatków niż pieniędzy, które zarobił. No więc pytanie, jak wyglądała kontrola tego oświadczenia majątkowego Daniela Obajtka - mówił.