- My mamy pozycję jasną pod względem prawnym - otóż że wszystkie kwestie reparacyjne zostały uregulowane końcowo, a także rząd wybrany demokratycznie na początku lat 90. to potwierdził - powiedział po spotkaniu szef MSZ Niemiec.

Jednocześnie Gabriel podkreślił, że skoro ten temat został poruszony w Polsce, sprawą powinni zając się naukowcy. Podobnego zdania jest polski minister. - Szukamy rozwiązania, natomiast na tym etapie nie jest to kwestia, która stanowi jakiś balast w stosunkach między rządami - powiedział Czaputowicz.

Słowa polskiego ministra opisuje niemiecki Die Welt. Jak cytuje niemiecki dziennik, Czaputowicz powiedział, że temat reparacji "nie istnieje w stosunkach pomiędzy naszymi rządami". "Jest to wyłącznie wewnętrzna dyskusja w Polsce" - miał powiedzieć podczas spotkania Jacek Czaputowicz.

Na te słowa na Twitterze zareagował poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który od kilku miesięcy zajmuje się sprawą reparacji.  "To nie zależy od decyzji min. Czaputowicza, kiedy sprawa reparacji za IIWŚ stanie na agendzie międzyrządowej. Jego wypowiedzi oceniam, jako szkodliwe" - napisał.