Gawkowski wypowiedział się na temat sondażu dla Rzeczpospolitej, w którym respondenci związani z lewicą opowiedzieli się za zjednoczeniem w tym środowisku politycznym. - Jestem przekonany, że na lewicy jest potrzeba porozumienia, ale takiego, które będzie wynikało z idei i programu, a nie z osobowości – powiedział.

Polityk ocenił, że program lewicy powinien być zbudowany z wielu filarów. - Tych filarów musi być kilka, one powinny być podzielone na dwa bloki, jeden społeczny, drugi światopoglądowy. (...) Moim zdaniem, mamy w tych sprawach społecznych podstawowe kwestie: podniesienie płacy minimalnej, sprawy dotyczące klauzul społecznych, utrzymanie i rozszerzenie 500plus na wszystkie dzieci – podkreślił.

- Refleksja jest taka, za wszelką cenę lewica musi być w przyszłym Parlamencie – dodał.

Wiceszef SLD wypowiedział się na temat możliwego porozumienia środowisk lewicowych w Polsce oraz o niedzielnym spotkaniu tych środowisk. - Dobre porozumienie to takie, w którym SLD ma podmiotowość, Razem się nie obraża, Inicjatywa Polska chce rozmawiać, a lewica jest wartością nadrzędną. Złe porozumienie to takie, w którym siada kilku liderów i mówi "kto będzie miał jedynkę"(...) Dla mnie wspólnota poglądów jest tam, gdzie jest lewica – ocenił.

Gawkowski wypowiedział się również na temat przyszłych wyborów samorządowych w Polsce. - W maju odbędzie wielka konwencja samorządowa lewicy, w której zostaną przedstawieni kandydaci na prezydentów polskich miast. (...) Chcemy być partią, która ma program zbudowany na lojalności wobec wyborców, ale też taki, który pokazuje pewną nowoczesność – powiedział Krzysztof Gawkowski.