Reklama
Rozwiń
Reklama

Jarosław Kaczyński: Prezydent powinien podpisać ustawę o IPN

- Nie mamy żadnej przyszłości, jeśli będziemy narodem oskarżanym o Holokaust - powiedział Jarosław Kaczyński, gość radiowej Jedynki

Aktualizacja: 03.02.2018 18:44 Publikacja: 03.02.2018 07:38

Jarosław Kaczyński: Prezydent powinien podpisać ustawę o IPN

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

- Przepis nowelizacji ustawy o IPN jest całkowicie błędnie interpretowany - powiedział Jarosław Kaczyński w "Sygnałach Dnia". - Ci, którzy nas w tej chwili atakują, po prostu fałszują historię w sposób niebywale wręcz drastyczny - dodał.

- W żadnym wypadku nie twierdzimy, że nie było Polaków, którzy mordowali Żydów, bo byli tacy Polacy. (...) Mówię z bólem, z przykrością, z poczuciem wstydu, ale takie rzeczy się zdarzały. Nigdy żeśmy im nie przeczyli - powiedział prezes PiS

Podkreślił jednak, że czym innym jest "przyznawanie się do tego rodzaju spraw, a czym innym twierdzenie, że naród polski za to odpowiada". "Gdyby istniało państwo polskie, to do takich rzeczy by z całą pewnością nie dochodziło" - powiedział Kaczyński.

Prezes PiS dodał, że "zniszczenie przez totalitaryzm niemiecki i sowiecki polskiego państwa doprowadziło do tego, że na jego terytorium z 1939 r. doszło później do ludobójstwa, którego dopuszczali się Niemcy i ludobójstwa, którego dopuszczali się Ukraińcy z UPA i OUN. Ci, którzy nas w tej chwili atakują, bo trudno tu już mówić o krytyce, to jest atak, jakby tego nie chcą przyjąć do wiadomości i po prostu fałszują historię w sposób niebywale wręcz drastyczny" - powiedział.

- Jeżeli mowa o odpowiedzialności jakiegoś narodu, to jest to naród niemiecki, który entuzjastycznie popierał Hitlera - dodał.

- Nam odmówiono prawa do obrony własnej godności; godności narodu, któremu się w sposób niebywale wręcz skandaliczny przypisuje winy innego narodu, to znaczy narodu niemieckiego - powiedział Kaczyński. - Wymordowano obywateli polskich narodowości żydowskiej, czy pochodzenia żydowskiego, ale są także co najmniej trzy miliony Polaków, ludzi polskiego pochodzenia, etnicznych Polaków.

Pytany co dalej z nowelą ustawy o IPN, Jarosław Kaczyński powiedział: - Jestem głęboko przekonany, że prezydent Duda powinien iść tą drogą, którą zapowiadał, czyli podpisać tę ustawę.

Reklama
Reklama

Podkreślił, że Polska radykalnie odrzuca antysemityzm, ale "jesteśmy państwem suwerennym i mamy obowiązek rozpocząć walkę z trwającą od dziesięcioleci wielką akcją dyfamacyjną wobec Polski, czyli obrażania Polski, przypisywania nam win innych".

Policja
Nietykalna sierżant „Doris”. Drugie życie tajnej policjantki
Polityka
Nowy rok, nowy konkurs. Ale czy nowy prezes IPN?
Polityka
Sondaż poparcia partii politycznych. Lider się umacnia. Przepychanka Konfederacji
Polityka
Fundacja Grzegorza Brauna nie będzie mogła się starać o 1,5 proc. podatku
Polityka
Nowy sondaż: Kto chce Polexitu? Wyborcy PiS przed Konfederacją
Materiał Promocyjny
W kierunku zrównoważonej przyszłości – konkretne działania
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama