Morawiecki potwierdził, że przygotowywane są zmiany legislacyjne, które zmienią zasady kształtujące rząd i usprawniające jego pracę.

- Sztuka polega na tym, żeby najlepiej ze sobą współpracować i rozhermetyzować struktury - powiedział premier.

 

Morawiecki podziękował "za profesjonalizm i zaangażowanie" wiceministrom, którzy odejdą z powodu zmian strukturalnych - bo to jest zasadnicza przyczyna zachodzących zmian, jak powiedział.

Premier stwierdził, że prowadzony przegląd resortów opierał się m.in. na analizie liczb -ilu pracowników przypada na konkretnego wiceministra i jakie mają oni zadania.

- Hasłem przewodnim jest konsolidacja działań, tam, gdzie kilka osób ciągnie linę, trudno jest konsolidować działania - mówił Morawiecki. Zapowiedział, że wciągu najbliższych dwóch tygodni będą przedstawione kolejne nazwiska odwoływanych urzędników, by zgodnie z zapowiedziami premiera uszczuplić gabinet o około 20 wiceministrów.

Przegląd resortów opierał się też na porównaniu liczby urzędników do składów rządów innych krajów UE.

Premier nie podał ani nazwisk wiceministrów, ani resortów, które opuścili. Wiadomo jedynie, że z grona 126 wiceministrów ubędzie 17 osób.

W ostatni czwartek Morawiecki przyjął już dymisję sekretarza stanu w KPRM Jarosława Pinkasa, wiceministrów infrastruktury Kazimierza Smolińskiego i Tomasza Żuchowskiego. Dymisję złożył też wiceminister środowiska i Główny Konserwator Przyrody Andrzej Szweda-Lewandowski.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Dziś media podały również, że odwołany zostaje wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Rzeczniczka rządu podała nazwiska

Nazwiska zwolnionych wiceministrów podała po konferencji premiera rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Są to:

- Jerzy Materna, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

- Andrzej Piotrowski, Ministerstwo Energii

- Piotr Woźny, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

- Maciej Małecki, KPRM

- Rafał Bochenek, KPRM

- Paweł Sałek, Ministerstwo Środowiska

- Ewa Lech, Ministerstwo Rolnictwa

- Aleksander Bobko, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

- Michał Woś, Ministerstwo Sprawiedliwości

- Krzysztof Silicki, Ministerstwo Cyfryzacji

- Marek Tombarkiewicz, Ministerstwo Zdrowia

- Piotr Gryza, Ministerstwo Zdrowia

Jak zastrzegła rzeczniczka, w kilku przypadkach zwolnieni wiceministrowie pozostają w rządzie, by "realizować powierzone im wcześniej zadania". - Zmienia się funkcja, nie zmienia się osoba, która ma te zadania koordynować. I proszę tego faktu nie łączyć z żadnymi dodatkowymi apanażami - tym osobom zostały powierzone zadania, które mają zostać wykonane- mówiła rzeczniczka.

 

 

Decyzję premiera dotyczącą odejścia z rządu kilkunastu osób potwierdził dziś rano w TVN24 szef KPRM Michał Dworczyk. Ma to być "odważne wyjście naprzód i stworzenie modelu rządu eksperckiego".

Wcześniej z kolei sam Mateusz Morawiecki zapowiadał odchudzenie swojego gabinetu o 20-25 procent.

Jak mówił dziś Dworczyk, ogłoszone zmiany to efekt prowadzonego przez premiera przeglądu resortów. Przegląd ten z kolei to konsekwencje nagród, jakie przyznała była premier Beata Szydło sobie i swoim ministrom, nagród w wysokości od ponad 50 do ponad 80 tysięcy złotych.