Reklama
Rozwiń
Reklama

Legnica: Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej znika

Z centrum Legnicy znika Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej. Postacie dwóch żołnierzy i dziecka usunięto dziś z postumentu po 67 latach, wskutek ustawy dekomunizacyjnej.

Aktualizacja: 24.03.2018 18:13 Publikacja: 24.03.2018 17:37

Legnica: Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej znika

Foto: Fotorzepa/Grzegorz Hawałej

Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej stanął na legnickim placu Słowiańskim (wówczas - placu Stalina) 11 lutego 1951 roku. Przed wojną stał tam pomnik króla pruskiego Fryderyka II.

Monument przedstawia „żołnierza radzieckiego ściskającego dłoń żołnierza polskiego, przekazując mu niepodległość państwa polskiego. Żołnierz polski, który od Lenino do Berlina walczył ramię przy ramieniu z żołnierzem radzieckim, składa mu wdzięczność i wyrazy przyjaźni” – tak opisał dzieło jego autor, Józef Gazy. Żołnierzom towarzyszy mała dziewczynka. „Dziecko, które żołnierz polski trzyma na swym ramieniu i które wsparło swoją rączkę o pewne ramię żołnierza radzieckiego, jest symbolem młodego pokolenia, które zostało uratowane od zagłady” – wyjaśniał artysta.

Rzeźbę odlano ze złomu pochodzącego z dwóch pomników: Fryderyka II i Wilhelma I.

Pomnik Wdzięczności był dla wielu legniczan symbolem zniewolenia kraju i miasta. Sugestie usunięcia pomnika pojawiły się już w 1956 roku, ale przybrały na sile po 1993 roku, kiedy Legnicę wreszcie opuścili Rosjanie z Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej.

W 2009 rada miejska podjęła decyzję i przeniesieniu pomnika na cmentarz, ale okazało się, że niezbędne są konsultacje z ambasadą Rosji. Przy tej okazji przeprowadzono badania opinii publicznej, które pokazały, że zdecydowana większość mieszkańców opowiada się się za pozostawieniem pomnika, jako symbolu historii.

Reklama
Reklama

- Teraz monument jest demontowany na mocy tzw. ustawy dekomunizacyjnej - powiedział mediom rzecznik legnickiego magistratu Arkadiusz Rodak.

Rzecznik dodał, że spiżowe postacie oraz tablice ze zdemontowanego pomnika trafią do magazynów Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, a później do lapidarium, które powstanie w Muzeum Miedzi w Legnicy.

Gruz z cokołu pomnika zostanie zmielony w Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych.

Policja
Nietykalna sierżant „Doris”. Drugie życie tajnej policjantki
Polityka
Pięciu przegranych i pięciu wygranych w polskiej polityce. Subiektywny ranking roku Jacka Nizinkiewicza
Polityka
Sondaż: Czy Zbigniew Ziobro powinien wrócić do Polski? Znamy zdanie Polaków
Polityka
Czy samolot spadł po wybuchu gaśnicy? Bliscy polskich ofiar nadal walczą o prawdę
Polityka
Kto dziś „zawładnął wyobraźnią Polaków”? Szef IBRiS wskazuje
Materiał Promocyjny
W kierunku zrównoważonej przyszłości – konkretne działania
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama