- Mamy rekordy zakażeń i zupełnie nową sytuację. Nie chcę spekulować, ile będzie zakażeń. Dotarły do mnie szacunki, które mówiły nawet o 140 tys. zakażeń dziennie - rozpoczął premier.

W odpowiedzi na tę sytuację rząd planuje przygotować kolejne łóżka covidowe. Rząd spodziewa się, że nawet 1000 łóżek dziennie będzie zajmowanych w najbliższych dniach.

Od 27 stycznia w aptekach będą darmowe testy na COVID-19. Ma to zapewnić jak największą powszechność stosowania. 

Czytaj więcej

Waldemar Kraska: Ponad 36 tysięcy zakażeń koronawirusem

Morawiecki zapowiedział również, że polecił administracji publicznej i zaleca administracji samorządowej jak najszybsze przejście w tryb zdalny, hybrydowy, tam, gdzie to możliwe. - Apeluję do przedsiębiorców, żeby tych najbliższych kilka tygodni przepracowali w trybie zdalnym - mówił.

Władze skracają również okres przebywania na kwarantannie do siedmiu dni. Rozwiązanie takie zapowiadał w piątek rano wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Ma to związek z rekordową liczbą osób przebywających na kwarantannie.

Czytaj więcej

Lawinowo rośnie liczba osób na kwarantannie. Rząd planuje zmianę zasad

- Seniorzy są najbardziej narażeni. Dlatego też, każdy obywatel, która ma COVID-19, będzie mógł w 48 godzin być zbadany w domu przez lekarza pierwszego kontaktu. To szczególnie ważne dla starszych osób - zapowiedział.

Morawiecki przypomniał także, że kluczowe jest przyjmowanie szczepionek. - 80 do 90 proc. zgonów to osoby niezaszczepione - powiedział. - Naukowcy mówią, że szczepionki co najmniej dziesięciokrotnie zwiększają szansę na przeżycie w przypadku mutacji omikron - dodał.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

W radzie przy premierze nie tylko lekarze

Zmianami zostanie objęta również Rada Medyczna. Zostanie ona przekształcona w Radę ds. COVID-19, a w jej skład będą wchodzić nie tylko medycy.

- Chciałbym wyrazić moją ogromną wdzięczność wobec wszystkich, którzy doradzali nam do tej pory, istotna część z nich będzie doradzać nadal - mówił.

Zmiany w Polskim Ładzie

Szef rządu zapowiedział także zmiany w Polskim Ładzie. - Zarabiający do 12,8 tys. zł brutto miesięcznie będą mogli rozliczyć się w 2022 roku według zasad z 2021 roku, jeśli będzie to dla nich korzystniejsze - poinformował premier.

Czytaj więcej

Kowalczyk: Ustawa o Polskim Ładzie była w październiku. Firmy mogły się przygotować

Morawiecki wyjaśnił, że jeżeli podatnik zarabia średnio do 12 800 zł brutto miesięcznie, a w rozliczeniu rocznym za 2022 korzystniejsze będzie rozliczenie według starych zasad, urząd skarbowy zwróci różnice w rozliczeniu.

Rozszerzone zostaną także preferencje dla klasy średniej do poziomu 12 800 na dochody m.in. z emerytur, rent i umów-zleceń.

- Rozszerzamy także ulgę o wszystkich rodziców samotnie wychowujących, otrzymają oni pełen zwrot 1,5 tys. zł, nawet gdy zapłacą niższy podatek - poinformował.

Najgorszy scenariusz: 140 tys. zakażeń dziennie

Na konferencji głos zabrał także minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział, że jutro resort może ogłosić nawet 40 tysięcy zakażeń.

- Widzimy również na podstawie innych wskaźników, że to nie jest chwilowe zwiększenie, to nie jest chwilowa wyższa dynamika. Mamy narastającą liczbę zleceń (testów) z POZ-ów, ale też napływających poprzez infolinię - powiedział szef resortu zdrowia.

- Dzisiejszy wynik to praktycznie 2,5x więcej niż tydzień temu. W ujęciu pełnego tygodnia widać, że liczba infekcji po prostu się podwaja - mówił.

Niedzielski mówił, że scenariusze zakładają dobową liczbę zakażeń na poziomie 70 tys. Najgorsze mówią nawet o 140 tys. dziennie. - W zależności od scenariusza, będziemy mieli do czynienia albo z apogeum mniej więcej w połowie lutego albo z przesuniętym apogeum na koniec lutego i początek marca - mówił.

- Ta fala będzie miała nieco odmienną specyfikę niż poprzednie. Będzie większy odsetek osób, które się zakażą. Dlatego uruchamiamy powszechne testowanie - mówił minister.