Z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w piątek kwarantanną zostało objętych 747 290 osób.

Na przestrzeni ostatnich dni odnotowywany jest gwałtowny wzrost osób kierowanych na kwarantannę. W poniedziałek było to ponad 266 tysięcy osób, we wtorek ponad 377 tysięcy, w środę ponad 493 tysiące, a w czwartek ponad 619 tysięcy.

Z prognoz resortu zdrowia wynika, że liczba nowych zakażeń oraz związanym z tym skierowań na kwarantannę będzie w najbliższych tygodniach rosła. W piątek odnotowano 36 665 zakażeń koronawirusem, a ministerstwo nie wyklucza, że w lutym statystyki będą zbliżać się do 100 tys. infekcji dziennie.

750 tysięcy osób na kwarantannie to spore wyzwanie dla służby zdrowia i gospodarki. W odpowiedzi na obecną sytuacją rząd zamierza skrócić czas kwarantanny. Zapowiedział to w rozmowie z Radiem Plus wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wcześniej rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz tłumaczył, że pod uwagę brane są opinie ekspertów, mówiące, że okres inkubacji, czyli czas między zakażeniem a pierwszymi objawami, jest bardzo krótki, a co za tym idzie – krótszy jest okres, w którym zakażamy i chorujemy. Rzecznik podkreślił, że planowane skrócenie kwarantanny i izolacji przyspieszy m.in. powrót medyków do pracy.

Zmiana długości kwarantanny wymaga nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia z 25 lutego 2021 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego, ostatnio nowelizowanego 24 lipca 2021 r.

Obecnie, zgodnie z § 7 ust. 3 rozporządzenia, okres obowiązkowej kwarantanny z powodu narażenia na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u osób, u których nie wystąpiły objawy choroby Covid-19 albo styczności ze źródłem zakażenia, kończy się po dziesięciu dniach, licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia albo styczności. Państwowy powiatowy inspektor sanitarny w uzasadnionych przypadkach decyduje o skróceniu albo zwolnieniu z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny.