O poparciu dla Berlusconiego poinformował Salvini, były wicepremier i minister spraw wewnętrznych, a obecnie lider włoskiej opozycji. 

"Centroprawica jest zdecydowana i jednogłośna w swoim poparciu dla Berlusconiego, nie zaakceptujemy ideologicznych sprzeciwów ze strony lewicy" - podał Salvini w oświadczeniu.

4 stycznia w Rzymie doszło do protestu przeciwko kandydaturze Berlusconiego, któremu - w trakcie protestu - przypominano m.in. skandale obyczajowe z jego udziałem. 

85-letni Silvio Berlusconi to czterokrotny premier Włoch

Liderzy partii centroprawicowych mają spotkać się w związku z zaplanowanymi na 24 stycznia wyborami prezydenta Włoch w piątek, 14 stycznia. Nowego prezydenta Republiki wybierze włoski parlament, 24 stycznia. Obecnie urząd ten sprawuje Sergio Mattarella.

Czytaj więcej

Włochy: Wiadomo kiedy parlament wybierze prezydenta. Berlusconi czy Draghi?

85-letni Silvio Berlusconi to czterokrotny premier Włoch, obecnie zasiada w Parlamencie Europejskim. Jego rywalem w wyborach prezydenckich będzie prawdopodobnie obecny premier, Mario Draghi.

O urząd mogą się też ubiegać były przewodniczący izby niższej parlamentu, Pier Ferdinando Casini, były premier, Giuliano Amato i obecna minister sprawiedliwości, Marta Cartabia.

Prezydent pełni we włoskim systemie politycznym funkcję głównie reprezentacyjną.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ