Telefon komórkowy senatora Krzysztofa Brejzy został zhakowany za pomocą Pegasusa 33 razy w 2019 roku, gdy polityk prowadził kampanię przed wyborami parlamentarnymi - informuje agencja AP.

Tego samego oprogramowania użyto przy próbach szpiegowania mecenasa Romana Giertycha i prokurator Ewy Wrzosek.

Czytaj więcej

AP: Telefon Krzysztofa Brejzy zhakowany za pomocą Pegasusa

Doniesienia agencji AP skomentował w oświadczeniu przesyłanym do Onetu rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

- W Polsce kontrola operacyjna jest prowadzona w uzasadnionych i opisanych prawem przypadkach, po uzyskaniu zgody Prokuratura Generalnego i wydaniu postanowienia przez sąd. Każde użycie metod kontroli operacyjnej uzyskuje wymagane prawem zgody - w tym zgodę sądu. Polskie służby działają zgodnie z polskim prawem - przekazał rzecznik,

Czytaj więcej

Krzysztof Brejza był szpiegowany. Komentarze: Nowy sposób PiS na wygrywania wyborów

- Sugestie, że polskie służby wykorzystują metody pracy operacyjnej do walki politycznej, są nieprawdziwe. Jednocześnie informuję, że z uwagi na ograniczenia prawne nie odnosimy się do pytań dotyczących tego, czy jakieś metody pracy operacyjnej są stosowane w Polsce. Nie informujemy również czy wobec konkretnych osób były stosowane metody pracy operacyjnej - dodał.

Więcej: Onet.pl