Koniec z paleniem? Nowa Zelandia chce stopniowo zakazać sprzedaży papierosów

Władze Nowej Zelandii planują stopniowe wprowadzenie zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych tak, by po wejściu przepisów w życie w 2027 r. ówcześni 14-latkowie nigdy nie mogli legalnie kupić papierosów.

Publikacja: 09.12.2021 12:26

Koniec z paleniem? Nowa Zelandia chce stopniowo zakazać sprzedaży papierosów

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z projektem, co roku podnoszony będzie wiek, od którego kupowanie wyrobów tytoniowych będzie dozwolone. - To historyczny dzień dla zdrowia naszych obywateli - powiedziała minister zdrowia Ayesha Verrall.

Rząd Nowej Zelandii ogłosił szereg środków mających sprawić, że papierosy będą drogie i niedostępne. Celem władz jest wyeliminowanie palenia papierosów w Nowej Zelandii w ciągu czterech najbliższych lat. Obniżony do "bardzo niskiego" ma zostać poziom nikotyny w produktach tytoniowych, zmniejszona ma zostać liczba sklepów, w których papierosy będą mogły być sprzedawane, więcej funduszy mają otrzymać ośrodki terapii uzależnień. Nowe przepisy nie ograniczą sprzedaży e-papierosów.

- Chcemy się upewnić, że młodzi ludzie nigdy nie zaczną palić, więc sprzedaż lub dostarczanie wyrobów tytoniowych kolejnym grupom młodzieży będzie przestępstwem. Osoby, które będą miały 14 lat, gdy prawo wejdzie w życie, nigdy nie będą mogły legalnie kupić tytoniu - oświadczyła minister zdrowia.

Czytaj więcej

Po raz pierwszy od 20 lat w Stanach Zjednoczonych wzrosła sprzedaż papierosów

Partia ACT skrytykował projekt argumentując, że obniżenie poziomu nikotyny w wyrobach tytoniowych uderzy w najbiedniejszych, którzy będą musieli kupować więcej papierosów i palić więcej, by przyjąć tę samą dawkę tej substancji.

Rząd przyznał, że istnieje ryzyko rozwinięcia się szarej strefy w związku z projektowanymi przepisami.

Plan "Dla niepalących 2025" to sztandarowy projekt nowozelandzkiej lewicowej Partii Pracy, która ma większość w miejscowym parlamencie. Ograniczenia mają zostać wprowadzane stopniowo w latach 2024-2027.

Polityka
Korea Północna: Organizacja dziecięca przekazała armii wyrzutnie rakiet
Polityka
Indie: Szef rządu szuka winnych katastrofy
Polityka
Serbia odwraca się od Rosji
Polityka
Rocznica ujawnienia dokumentów USA przez Snowdena. Dziś jest sojusznikiem Putina
Polityka
600 tys. Francuzów protestuje przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego
Polityka
Tajwan. Najważniejszy front Ameryki