Niemcy w ostatnich dniach notują rekordowe wskaźniki infekcji, a w tym tygodniu zmarła stutysięczna ofiara Covid-19 w tym kraju.

Współliderzy Alternatywy dla Niemiec poinformowali w piątek, że decyzja o przełożeniu kongresu z 11-12 grudnia została podjęta z „obowiązku troski i odpowiedzialności wobec członków, delegatów, ale w szczególności także całego personelu AfD i personelu obsługi”.

Koronawirusem zakaziła się niedawno Alice Weidel, jedna z liderek klubu parlamentarnego AfD. Niemiecki nadawca publiczny MDR poinformował w czwartek, że lider partii w Turyngii, Bjoern Hoecke, również uzyskał dodatni wynik testu na koronawirusa. Na Covid-19 zmarło też kilku regionalnych polityków AfD.

Czytaj więcej

Niemcy: Rekordowa liczba zakażeń. Armia przewozi chorych między szpitalami

W pierwszym po wyborach posiedzeniu niemieckiego parlamentu nie mogło wziąć udziału około dwudziestu przedstawicieli AfD. Powodem była odmowa pokazania przez nich zaświadczenia o zaszczepieniu, wyzdrowieniu z Covid-19 lub negatywnego wyniku testu.

Sondaże wskazują, że zwolennicy Alternatywy dla Niemiec częściej są przeciwni ograniczeniom, związanym z pandemią, niż wyborcy innych partii.