We wtorek szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk, poinformował, iż podjął decyzję, aby nadać Marszowi Niepodległości status formalny na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy Prawo o zgromadzeniach.

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł polecił stołecznemu ratuszowi uprzątnięcie z trasy marszu wszelkich potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów.

Marsz Niepodległości 11 listopada wyruszy o godz. 13:00 z ronda Dmowskiego w Warszawie i przejdzie tradycyjną trasą do ronda Waszyngtona.

W środę na konferencji prasowej do sytuacji odniósł się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Zdecydowaliśmy się zabezpieczyć te wszystkie materiały budowlane, które były m.in. na rondzie Dmowskiego, od kilku dni się tym zajmujemy - oświadczył.

Czytaj więcej

Gowin: Marsz Niepodległości nie powinien się odbyć, także ze względów pandemicznych

- 200 ton trzeba wywieźć i robimy to, te materiały zostaną usunięte jeszcze dzisiaj. Co prawda trudno wyobrazić sobie, żeby materiały, które ważą po kilkaset ton mogły zagrozić bezpieczeństwu, ale robimy to, bo prosiła nas o to policja - dodał.

Prezydent mówił, że w rozmowach z policją poruszono temat koszy na śmieci i rowerów. - Też je usuniemy z trasy marszu - zapowiedział.

- Pytanie oczywiście jest takie, czy kosze tudzież prace remontowe kłócą się dzisiaj z patriotyzmem i kto za to wszystko zapłaci, dlatego że to są koszty niebagatelne - mówił Trzaskowski.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Prezydent Warszawy ocenił, że rządzący skomplikowali sytuację "przez to, że zamiast wziąć odpowiedzialność kilka miesięcy temu za organizowanie tego typu obchodów zrobili to dosłownie dwa dni przed 11 listopada".

Czytaj więcej

Marsz Niepodległości bez premiera Morawieckiego. Prezydent Duda nie planuje udziału

- Niestety, rządzący od samego początku postanowili oddać organizację marszu środowiskom nacjonalistycznym i wygląda na to, że mimo tego, że to Urząd Kombatantów będzie za marsz odpowiadał, że dalej za organizację marszu odpowiada pan Bąkiewicz (prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości - red.), tak przynajmniej wynika ze śledzenia mediów społecznościowych - powiedział.

Rafał Trzaskowski wyraził nadzieję, że Marsz Niepodległości odbędzie się "bez ekscesów". - Olbrzymia większość osób, które chcą wziąć udział w Święcie Niepodległości to ludzie, którzy chcą po prostu uczcić święto i nie zamierzają robić tego w sposób, który miałby jakiekolwiek znamiona zagrożenia dla bezpieczeństwa - podkreślił.

- Ale można się spodziewać, że będziemy świadkami tego typu scen jak rok temu i za to odpowiedzialność wezmą rządzący - powiedział prezydent Warszawy.