MON przedstawia nagranie z granicy, na którym słychać strzały

"Służby białoruskie zastraszają migrantów oddając strzały w ich obecności" - podał MON na Twitterze, ilustrując wpis nagraniem, na którym słychać strzał.

Publikacja: 10.11.2021 08:41

Nagranie umieszczone na Twitterze przez MON

Nagranie umieszczone na Twitterze przez MON

Foto: MON

Na granicy Polski z Białorusią, jak informował MON, stacjonuje ok. 12 tys. żołnierzy. Łącznie bezpieczeństwa granicy pilnuje ok. 20 tys. żołnierzy i funkcjonariuszy policji oraz Straży Granicznej.

MON zamieścił też nagranie, które ma ilustrować "akty przemocy" wobec imigrantów ze strony białoruskich służb.

Od rana 8 listopada polskie władze alarmowały, że rozpoczyna się największa jak dotąd próba sforsowania siłą polskiej granicy, w związku ze zmierzaniem w stronę granicy tysięcy imigrantów. Grupy imigrantów miały być sformowane przez białoruskie władze, choć z pojawiających się później doniesień wynikało, że marsz na granicę był oddolną inicjatywą imigrantów. W poniedziałek popołudniu doszło do siłowych prób przekroczenia polskiej granicy, udaremnionych jednak przez polskie siły bezpieczeństwa.

Według informacji Radia Białystok z wieczora, 9 listopada, dwie kilkudziesięcioosobowe grupy imigrantów siłowo sforsowały granicę Polski. Informacje te potwierdził szef MON, Mariusz Błaszczak.

Czytaj więcej

W nocy udane próby przełamania polskiej granicy. Szef MON: Migranci zostali zatrzymani

W związku z sytuacją w rejonie przygranicznym stan wyjątkowy na swojej granicy z Białorusią wprowadziła, 9 listopada, Litwa.Na granicy Polski z Białorusią od 3 września obowiązuje stan wyjątkowy w związku ze zwiększoną presją migracyjną na granicę Polski na tym jej fragmencie. Presja ma być efektem wojny hybrydowej prowadzonej przez władze Białorusi, które sprowadzają na terytorium swojego kraju imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, a następnie ułatwiają im przedostanie się na granicę z Polską, a także granice z Litwą i Łotwą. Działania te są odpowiedzią reżimu w Mińsku na sankcje nałożone na Białoruś przez UE.

W związku z sytuacją na granicy rząd podjął decyzję o budowie wysokiej na 5,5 metra zapory na granicy. Zapora ma powstać do połowy 2022 roku.

Polityka
Prezydent Andrzej Duda podpisuje ustawę "lex Tusk" i kieruje ją do TK
Polityka
Opozycja o decyzji prezydenta: "Poddany prezesa", "bolszewicki sąd kapturowy"
Polityka
Nitras: Podpis Dudy cofa nas do mroków PRL-u. Zachował się jak Piłat
Polityka
Tusk odpowiada prezydentowi. "Będzie nas dobrze słychać z okien Pańskiego pałacu"
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Michał Kolanko: Decyzja prezydenta to prezent dla PO i całej opozycji
Polityka
Hołownia o "lex Tusk": Prezydent nakręca wojnę domową