Prezydent Brazylii nie pojawił się na szczycie klimatycznym w Glasgow, aby odebrać wyróżnienie w północno-wschodnim mieście Anguillara Veneta. Wcześniej uczestniczył w szczycie G20 w Rzymie, gdzie spotkał się z chłodnym przyjęciem ze strony innych światowych przywódców.

Rada miasta zdecydowała się uhonorować Bolsonaro, a burmistrz Alessandra Buoso, członkini skrajnie prawicowej partii Liga, powiedziała, że miasto chciało "wynagrodzić, jak przyjęto migrantów z włoskiego miasta w Brazylii".

Decyzja miejskich władz wywołała poruszenie we Włoszech i około 200 osób protestowało przeciwko uhonorowaniu Bolsonaro. 

Czytaj więcej

Komisja śledcza Senatu za oskarżeniem Bolsonaro o zbrodnie przeciw ludzkości

Prezydent Brazylii jest krytykowany za swoją politykę dotyczącą ochrony środowiska w związku z masowym wylesieniem wylesieniem. Krytyka dotyczy również tego jego reakcji na pandemię. Brazylijska komisja senacka zatwierdziła raport, który ma na celu postawienie go w stan oskarżenia.

Z powodu COVID-19 zmarło ponad 600 tys. Brazylijczyków. Więcej ofiar epidemii było tylko w Stanach Zjednoczonych. 

Protestujący wznosili transparenty z napisami "Bolsonaro precz" i "Żadnego obywatelstwa dla dyktatorów", a na jednym z nich widniał napis "Anguillara kocha Brazylię, ale nie Bolsonaro".

Partia Demokratyczna (PD) uważa, że decyzja o uhonorowaniu Bolsonaro jest "hańbą" i "wstydem dla Włoch". W pobliskiej Padwie policja ostrzelała armatkami wodnymi około 500 demonstrantów przed bazyliką San Antonio, którą Bolsonaro odwiedził, choć budynek został zamknięty dla zwiedzających.

- Jestem wzruszony, że mogę tu być. To stąd moi dziadkowie wyruszyli do Brazylii - mówił w poniedziałek Bolsondaro. - Cieszę się, że jestem otoczony przez dobrych ludzi - cytowała prezydenta agencja AGI. - Wolą Boga było, abym został prezydentem Brazylii (...) Wykonujemy wspaniałą pracę, która z pewnością jest doceniana przez ludzi, ale nie przez środki masowego przekazu - kontynuował.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ