Podczas wywiadu wyemitowanego na żywo w telewizji, premier Pakistanu doradził kobietom, by zakrywały ciała w celu uniknięcia pokusy.

Imran Khan dodał, że "w każdym społeczeństwie, gdzie wulgarność jest powszechna, są konsekwencje". Po potępieniu przestępstw wobec kobiet i dzieci, powiedział, że przemoc seksualna jest wynikiem "rosnącej obsceniczności", dodając, że jest to produkt Indii, Zachodu i hollywoodzkich filmów.

Dodał, że kobiety powinny eliminować "pokusy", ponieważ "nie każdy ma siłę woli". Dodał, że kobiety powinny przestrzegać purdah - termin ten odnosi się m.in. do kobiet noszących skromne ubrania.

Po słowach premiera setki osób podpisało się pod petycją w sprawie wydania przeprosin.

Pakistan jest klasyfikowany jako jeden z najbardziej niebezpiecznych krajów na świecie dla kobiet pod względem bezpieczeństwa i równości. Wykorzystywanie seksualne, tak zwane zabójstwa "honorowe" i przymusowe małżeństwa są powszechne, a skargi rzadko są zgłaszane na policję lub poważnie badane.

W zeszłym roku Imran Khan został skrytykowany po podobnym wywiadzie dla telewizji państwowej, w którym nie podważył opinii muzułmańskiego duchownego, że to kobiety są winne pandemii koronawirusa.