Reklama

Budowa zapory na granicy z Białorusią. Rządowy projekt już w Sejmie

Projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy Polski z Białorusią wpłynął do Sejmu.

Publikacja: 13.10.2021 08:23

Żołnierz podczas budowy ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej (sierpień 2021 r.)

Żołnierz podczas budowy ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej (sierpień 2021 r.)

Foto: PAP/Marcin Onufryjuk

zew

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy Polski z Białorusią, który - jak informował szef MSWiA Mariusz Kamiński - zakłada "stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu".

Informacje o projekcie znajdują się w wykazie prac legislacyjnych rządu. "Konieczność procedowania nad przedmiotowym projektem ustawy wynika z potrzeby pilnej realizacji inwestycji mającej na celu budowę bariery w celu zabezpieczenia granicy państwowej przed próbami nielegalnego jej przekraczania" - czytamy.

Czytaj więcej

Wydział Socjologii UW wzywa rząd do zagwarantowania bezpieczeństwa wszystkim uchodźcom

Jak wynika z informacji umieszczonych w serwisie internetowym Sejmu, projekt wpłynął do izby niższej parlamentu, został skierowany do I czytania w komisji obrony narodowej.

Według projektu. inwestorem budowy zapory ma być Komendant Główny Straży Granicznej.

Reklama
Reklama

Projekt przewiduje powołanie Pełnomocnika do spraw przygotowania i realizacji budowy zabezpieczenia granicy państwowej oraz Zespołu do spraw przygotowania i realizacji budowy zabezpieczenia granicy państwowej.

"Informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych bariery nie stanowią informacji publicznej i nie podlegają udostępnieniu w trybie odrębnych przepisów" - czytamy.

Czytaj więcej

Sondaż: Polacy uważają, że Białoruś prowadzi wojnę hybrydową

O budowie zapory na granicy z Białorusią mówił w ubiegłym tygodniu wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Od 2 września na części województw podlaskiego i lubelskiego przy granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.

Straż Graniczna informowała, że w poniedziałek odnotowano 605 prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi i Polski.

Policja
Nietykalna sierżant „Doris”. Drugie życie tajnej policjantki
Polityka
Okrągły Stół znika z Pałacu Prezydenckiego. Nawrocki: Dziś skończył się w Polsce postkomunizm
Polityka
Prof. Andrzej Nowak: Jeśli PiS wygra w 2027 roku, to będzie moment na zmianę pokoleniową
Polityka
O co i z kim walczy Adam Glapiński? Znamy kulisy konfliktu w NBP
Polityka
Nowy ranking zaufania: Karol Nawrocki na czele, Jarosław Kaczyński jak Grzegorz Braun
Materiał Promocyjny
Działamy zgodnie z duchem zrównoważonego rozwoju
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama