We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy Polski z Białorusią, który - jak informował szef MSWiA Mariusz Kamiński - zakłada "stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu".

Informacje o projekcie znajdują się w wykazie prac legislacyjnych rządu. "Konieczność procedowania nad przedmiotowym projektem ustawy wynika z potrzeby pilnej realizacji inwestycji mającej na celu budowę bariery w celu zabezpieczenia granicy państwowej przed próbami nielegalnego jej przekraczania" - czytamy.

Czytaj więcej

Grupa migrantów na granicy białorusko-polskiej, fotografia z sierpnia
Wydział Socjologii UW wzywa rząd do zagwarantowania bezpieczeństwa wszystkim uchodźcom

Jak wynika z informacji umieszczonych w serwisie internetowym Sejmu, projekt wpłynął do izby niższej parlamentu, został skierowany do I czytania w komisji obrony narodowej.

Według projektu. inwestorem budowy zapory ma być Komendant Główny Straży Granicznej.

Projekt przewiduje powołanie Pełnomocnika do spraw przygotowania i realizacji budowy zabezpieczenia granicy państwowej oraz Zespołu do spraw przygotowania i realizacji budowy zabezpieczenia granicy państwowej.

"Informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych bariery nie stanowią informacji publicznej i nie podlegają udostępnieniu w trybie odrębnych przepisów" - czytamy.

Czytaj więcej

Budowa płotu na granicy z Białorusią ma być odpowiedzią na wojnę hybrydową
Sondaż: Polacy uważają, że Białoruś prowadzi wojnę hybrydową

O budowie zapory na granicy z Białorusią mówił w ubiegłym tygodniu wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

Od 2 września na części województw podlaskiego i lubelskiego przy granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.

Straż Graniczna informowała, że w poniedziałek odnotowano 605 prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi i Polski.