O decyzji poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński. Projekt, który przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, trafi do Sejmu.

Jak przekazał Kamiński, projekt ustawy zakłada "stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu".

Informacje o projekcie znajdują się w wykazie prac legislacyjnych rządu. "Konieczność procedowania nad przedmiotowym projektem ustawy wynika z potrzeby pilnej realizacji inwestycji mającej na celu budowę bariery w celu zabezpieczenia granicy państwowej przed próbami nielegalnego jej przekraczania" - czytamy.

Czytaj więcej

Wydział Socjologii UW wzywa rząd do zagwarantowania bezpieczeństwa wszystkim uchodźcom

Według projektu. inwestorem budowy zapory ma być Komendant Główny Straży Granicznej.

Projekt przewiduje powołanie Pełnomocnika do spraw przygotowania i realizacji budowy zabezpieczenia granicy państwowej oraz Zespołu do spraw przygotowania i realizacji budowy zabezpieczenia granicy państwowej.

"Informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych bariery nie stanowią informacji publicznej i nie podlegają udostępnieniu w trybie odrębnych przepisów" - czytamy.

Czytaj więcej

Straż Graniczna: Dwie próby wdarcia się do Polski siłą

O budowie zapory na granicy z Białorusią mówił w ubiegłym tygodniu wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Od 2 września na części województw podlaskiego i lubelskiego przy granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.

Straż Graniczna informowała, że w poniedziałek odnotowano 605 prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi i Polski.