Rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska poinformowała, że - w ciągu ostatniej doby - zatrzymano rekordową liczbę, 15 osób pomagających w nielegalnym przekroczeniu granicy imigrantom.

Relacjonując dwa incydenty, w czasie których duże grupy imigrantów próbowały siłowo sforsować granicę, ppor. Michalska poinformowała, że grupy liczące 90 i 130 osób "próbowały wedrzeć się do Polski" i "nacierały na patrol funkcjonariuszy i żołnierzy". 

- Dzięki szybkiej interwencji Straży Granicznej i wojska udało się (temu) zapobiec - zaznaczyła.

- Część osób przedostała się na terytorium Polski, podzielili się na mniejsze grupy i rozpierzchli w różne strony - kontynuowała. Jak dodała jednak wszystkie te osoby udało się zatrzymać i zawrócić na linię granicy.

W ciągu doby, jak mówiła rzeczniczka Straży Granicznej - doszło do 538 prób nielegalnego przekroczenia granicy.

Spośród osób zatrzymanych w ostatnim czasie na granicy, według informacji Straży Granicznej, 19 osób jest w szpitalach, w tym sześcioro dzieci, które przebywają w szpitalach głównie w związku z przypadkami zapalenia płuc i wyziębienia.

Na granicy Polski z Białorusią, w związku z rosnącą liczbą nielegalnych prób jej przekroczenia, co ma być efektem celowej polityki białoruskich władz, od 3 września obowiązuje stan wyjątkowy.