Trzydniowe głosowanie wygrała oczywiście putinowska Jedna Rosja. Wybory do Dumy rozciągnięto tak w czasie, by ukryć fałszerstwa. Ale od razu było je widać.

Pierwsze dwa dni można było głosować elektronicznie i w domu (komisje dostarczały urny osobom, które nie mogą się poruszać). Mimo że obie procedury dotyczyły mniejszości wyborców, to na Kaukazie Północnym i w Tuwie (rodzinnym kraju ministra obrony Siergieja Szojgu) frekwencja wyniosła ponad 70 proc.

Czytaj więcej

Wybory w Rosji: Sojusznicy Nawalnego oskarżają Telegram o cenzurę

Gdy w niedzielę zaczęło się normalne głosowanie, od razu pojawiły się informacje o dosypywaniu głosów, wyrzucaniu obserwatorów etc. Najwięcej nadużyć było w dużych miastach, w tym Petersburgu.

Wyniki cząstkowe i sondaż exit poll

Według sondażu exit poll instytutu INSOMAR, wybory do Dumy wygrała rządząca Jedna Rosja (45,2 proc. głosów). Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPFR) uzyskała poparcie 21 proc., Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR) - 8,7 proc., zaś partia Sprawiedliwa Rosja - 7,9 proc. Według badania, pozostałe partie nie przekroczyły 5-proc. progu wyborczego.

Instytut podał, że badanie przeprowadzono wśród głosujących w 1455 lokalach wyborczych z 825 miejscowości, w ankiecie wzięło udział 438 tys. osób.

Szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Ełła Pamfiłowa poinformowała, że o godz. 19:00 frekwencja w skali kraju wyniosła 45,15 proc.

CKW podała także cząstkowe wyniki wyborów po przeliczeniu 15,44 proc. głosów. Według tego źródła, na Jedną Rosję głosowało 41,45 proc. wyborców, a kolejne miejsca zajęły: KPFR (23,77 proc.), LDPR (9,03 proc.), Nowi Ludzie (7,26 proc.) oraz Sprawiedliwa Rosja (6,99 proc.).

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły

PAP/EPA/MAKSYM SZYPENKOW

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rosji oświadczyło, że nie odnotowało poważnych naruszeń podczas głosowania.

Trzydniowe głosowanie

Po raz pierwszy głosowanie w wyborach parlamentarnych w Rosji trwało trzy dni. Niedziela była zasadniczym dniem głosowania, w piątek i sobotę odbywało się głosowanie przedterminowe.

Głosowanie trwało do godz. 21:00 czasu moskiewskiego - ze względu na strefy czasowe, najpierw zakończyło się na wschodzie Rosji, m.in. w Kraju Nadmorskim. Najpóźniej zakończyło się głosowanie w obwodzie kaliningradzkim, sąsiadującym z Polską.

W Moskwie, obwodach niżnonowogrodzki, jarosławskim, kurskim, murmańskim i rostowskim, a także w Sewastopolu na anektowanym przez Rosję Krymie zorganizowano głosowanie drogą elektroniczną. Z tej formy głosowania skorzystali prezydent Władimir Putin i premier Michaił Miszustin.

W rosyjskiej Dumie Państwowej zasiada 450 deputowanych. Połowa mandatów wybierana jest z list partyjnych, połowa - w okręgach jednomandatowych.