Manewry Zapad-21 będą trwały do czwartku w Rosji i na Białorusi. Część ćwiczeń żołnierze przeprowadzają w pobliżu granic NATO.

Poniedziałkowe ćwiczenia koncentrowały się na przeprowadzeniu kontrofensywy przeciwko siłom wroga - podało rosyjskie Ministerstwo Obrony. W Arktyce rosyjska flota północna i siły powietrzne ćwiczyły odpieranie ataku w pobliżu granicy z Norwegią.

Czytaj więcej

Prezydent Rosji, Władimir Putin
Rosja: Putin zatwierdza podwyżki dla policji i wojska. Za tydzień wybory

Putin oświadczył, że ćwiczenia - w których według Ministerstwa Obrony bierze udział 200 tys. osób, 80 samolotów i helikopterów oraz prawie 300 czołgów - nie są skierowane przeciwko żadnemu obcemu państwu i nazwał je konieczną odpowiedzią na zwiększoną aktywność NATO w pobliżu granic Rosji i jej sojuszników.

Rosyjski prezydent przyleciał do obwodu Niżny Nowogród na wschód od Moskwy wraz z ministrem obrony Siergiejem Szojgu, bliskim politycznym sojusznikiem, aby zapoznać się z odbywającymi się tam manewrami.

Komentatorzy zwracają uwagę, że Putin pojawił się na ćwiczeniach m.in. z powodu zbliżających się wyborów. W dniach 17-19 września w Rosji odbędą się wybory parlamentarne. Oczekuje się, że rządząca partia Jedna Rosja, która popiera Putina, odniesie zwycięstwo mimo spadku popularności.

Czytaj więcej

Mińsk dyktuje warunki, Bruksela dzwoni do Moskwy

NATO, które w przeszłości oskarżyło Rosję o zatajanie informacji o ruchach wojsk, zapowiedziało, że będzie uważnie przyglądać się ćwiczeniom. 

- Każdy kraj ma prawo do prowadzenia ćwiczeń wojskowych, lecz ograniczona przejrzystość, szerszy kontekst manewrów i towarzyszące im działania hybrydowe budzą nasze obawy - powiedział polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Zwrócił uwagę na gromadzenie się rosyjskich wojsk w pobliżu Ukrainy na początku tego roku oraz kryzys na granicy z Białorusią, w którym Polska i UE oskarżyły Mińsk o zachęcanie migrantów do przedostawania się do Polski.

"- Nasze kraje i NATO jako całość pozostają czujne - powiedział Rau dziennikarzom po spotkaniu ze swoimi bałtyckimi odpowiednikami w Rydze.