Białoruś wystawiła list gończy. Opozycjonistę zatrzymano pod Warszawą

W niedzielę w Piasecznie doszło do zatrzymania przez policję białoruskiego opozycjonisty Makarego Malakouskiego. List gończy za Białorusinem wystawiły władze w Mińsku.

Publikacja: 13.09.2021 15:47

Białoruś wystawiła list gończy. Opozycjonistę zatrzymano pod Warszawą

Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Makary Malakouski uciekł z kraju w obawie przed represjami ze strony reżimu Aleksandra Łukaszenki. W Polsce białoruski opozycjonista przebywał na podstawie wizy humanitarnej.

Niedzielne zatrzymanie policji skomentował szef MSWiA Mariusz Kamiński. "Wczorajsze zatrzymanie obywatela Białorusi w Piasecznie to wynik kolejnej próby politycznego wykorzystania tzw. czerwonej noty Interpolu. Tym razem przez białoruski reżim. Już w lipcu zwróciłem się do władz Interpolu, wskazując na potrzebę zmian w tym zakresie" - napisał.

Czytaj więcej

Rusłan Szoszyn: Putin nakreślił czerwoną linię

W liście Kamiński apelował o wypracowanie odpowiednich metod i instrumentów zaradczych w ramach Interpolu, aby jego mechanizmy nie stanowiły narzędzi służących zamierzonemu pogwałceniu praw człowieka oraz jawnemu prześladowaniu oponentów politycznych. 

- Jestem przekonany, że pilne spotkanie na szczeblu wykonawczym z komendantem głównym Policji pozwoli dokonać dogłębnej analizy zjawiska, które w obecnym czasie wyczerpuje znamiona regularności oraz nakreślić możliwe rozwiązania zapobiegawcze - przekonywał szef MSWiA.

Polityka
Algorytm Facebooka pokazał marsz 4 czerwca wszystkim
Polityka
Rzecznik rządu o braku relacji z marszu 4 czerwca w TVP: Nie ma obowiązku
Polityka
Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego dla byłego ambasadora Ukrainy w Polsce
Polityka
Dlaczego w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa dochodzi do dymisji? To obciąża rząd
Polityka
Budka: Potrzebny silny lider, który nie da się zastraszyć. Takiego ma PO
Polityka
Kidawa-Błońska: Polacy mają dość PiS. Dało się to słyszeć podczas marszu