Testy odbyły się w sobotę i w niedzielę, przeprowadzono je po dwóch latach prac badawczych - przekazała KCNA.

Według tego źródła, pociski przebyły dystans 1,5 tys. kilometrów, po czym uderzyły w zaplanowane cele i spadły na wodach terytorialnych kraju.

KCNA napisała, że "rozwój pocisku manewrującego dalekiego zasięgu, strategicznej broni o wielkim znaczeniu (...) został w ciągu ostatnich dwóch lat posunięty do przodu zgodnie naukowym i niezawodnym procesem rozwoju systemu uzbrojenia".

Czytaj więcej

Południowokoreańska telewizja pokazuje paradę wojskową w Pjongjangu
Korea Północna: Nocna parada wojskowa, bez rakiet

Agencja podała, że sukcesem zakończyły się różnego rodzaju testy, w tym sterowania i naprowadzania.

Rozwój pocisków rakietowych oznacza "posiadanie kolejnych skutecznych środków odstraszania dla bardziej niezawodnego gwarantowania bezpieczeństwa naszego państwa i silnego ograniczenia manewrów wojskowych wrogich sił" - stwierdziła północnokoreańska agencja.

W ostatnich latach rozmowy Waszyngtonu z Pjongjangiem na temat denuklearyzacji Korei Północnej i wstrzymania rozwoju tamtejszego programu rakietowego znalazły się w impasie. Prezydent USA Joe Biden zapowiadał, że będzie starał się zmierzać do denuklearyzacji Korei Północnej metodami dyplomatycznymi, wykluczył jednak możliwość wcześniejszego złagodzenia sankcji wobec Korei Północnej, czego domaga się Pjongjang.