W czwartek w Senacie odbyła się debata nad nowelizacją ustawy medialnej. W głosowaniu w sprawie „lex TVN” wzięło udział 93 senatorów. Za odrzuceniem ustawy głosowały 53 osoby, przeciw było 37, 3 senatorów wstrzymało się od głosu.

W całości za odrzuceniem nowelizacji byli przedstawiciele klubów parlamentarnych Koalicji Obywatelskiej (41 senatorów), Koalicji Polskiej - PSL (4) i Lewicy (2). Tak samo głosował senator Jacek Bury z Polski 2050, niezrzeszeni Stanisław Gawłowski i Józef Zając oraz Krzysztof Kwiatkowski i Wadim Tyszkiewicz z Koła Senatorów Niezależnych.

Odrzucenie „lex TVN” przez Senat poparł jednak także Jan Maria Jackowski, choć ustawa jest projektem Prawa i Sprawiedliwości. Jackowski w sierpniu, w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, zauważył, że przy nowelizacji „wybrano drogę konfrontacyjną, z zaskoczenia” i nie widzi „zysków politycznych z tego działania”. - Wręcz przeciwnie wizerunek Polski na arenie międzynarodowej jest niezbyt klarowny pod względem przestrzegania wolności prasy, a również na rynku wewnętrznym, w Polsce, dziś mają być protesty. To wszystko wywołuje niepotrzebne, dodatkowe napięcie. Nie wiem po co w takim trybie ta ustawa jest procedowana - mówił.

Czytaj więcej

Kaczyński o narkobiznesie w mediach. Senator PiS: Nie zdarza się

Trzech innych senatorów PiS wstrzymało się od głosu - Margareta Budner, Tadeusz Kopeć i Józef Łyczak. Sześciu kolejnych w ogóle nie wzięło udziału w głosowaniu - Włodzimierz Bernacki, Grzegorz Czelej, Maria Koc, Waldemar Kraska, Jarosław Rusiecki i Alicja Zając.

Nie głosowała także Lidia Staroń z Koła Senatorów Niezależnych, była kandydatka PiS na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.

Nowelizacja trafi teraz znów pod obrady Sejmu. Prezydent Andrzej Duda sugerował, że w przypadku odrzucenia weta Senatu zawetuje ustawę.