Tzw. lex TVN, czyli nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, ogranicza możliwość nabywania udziału w polskich mediach przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Budka przemawiając z mównicy sejmowej stwierdził, że Kaczyński "chce, aby na każdym kanale (w telewizji) był ten sam program".

- Na szczęście ludzie nie dadzą wam się omotać. Możecie kupić wszystkie programy telewizyjne, ale tych waszych kłamstw już nie odkłamiecie - przekonywał Budka kierując te słowa do polityków PiS.


- Władza odebrała wam rozum. Wy dzisiaj stoicie tam, gdzie stało ZOMO. Tak rozumiecie demokrację. Niczym nie różnicie się od (Władimira) Putina, (Aleksandra) Łukaszenki, (Recepa Tayyipa) Erdogana. Wy mówicie o wolności mediów? Wy boicie się, że media pokażą jak korumpujecie kolejnych posłów - mówił też Budka.

- Jak bardzo musicie się bać, żeby w akcie ostatecznej desperacji dokonywać zamachu na wolne media. Jak bardzo musicie się bać, żeby w tej desperacji iść na kolejny konflikt, z naszym największym dotychczas naszym sojusznikiem, Stanami Zjednoczonymi. My doskonale wiemy, dlaczego to robicie, bo wiecie, że ta władza się kończy. Boicie się kontroli.